W dniach 3-4 kwietnia br. w Warszawie obradowało Zgromadzenie Ogólne Cooperatives Europe – organizacji, która reprezentuje spółdzielców wielu państw europejskich. Podczas pierwszego dnia spotkania przyjęto między innymi Generalną Uchwałę wspierającą nowelizację legislacji spółdzielczych w Europie.
W międzynarodowym spotkaniu spółdzielców uczestniczyło ponad 200 osób. Udział w obradach, podczas których zabierano głos w obronie spółdzielczości w Polsce, wzięła między innymi Dama Pauline Green – prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego.
Zgromadzenie Ogólne Cooperatives Europe przyjęło Generalną Uchwałę wspierającą nowelizację legislacji spółdzielczych w Europie. W treści uchwały podkreślono, że obecnie w wielu krajach Europy dokonywany jest przegląd legislacji spółdzielczej, co jest naturalnym procesem zmierzającym do stworzenia nowoczesnych i postępowych ustaw wspierających rozwój spółdzielczości w całej Europie. Zauważono jednocześnie, że w krajach takich jak Polska czy Turcja, niektóre nowelizacje zmierzają do ograniczenia samorządności spółdzielni, co budzi niepokój Międzynarodowego Związku Spółdzielczego. „Zgromadzenie Ogólne Cooperatives Europe przypomina europejskim rządom i parlamentom o uznaniu spółdzielni przez Międzynarodową Organizację Pracy w przyjętym przez jej członków Zaleceniu nr 193, w Traktatach Unii Europejskiej (Art. 57 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej), w Statucie Spółdzielni Europejskiej (SCE) i w szeregu sprawozdań Parlamentu Europejskiego.” – wskazano w treści uchwały.
Zaakcentowano również, co jest istotą ruchu spółdzielczego. „Spółdzielnie są przedsiębiorstwami, będącymi własnością ich członków i stosującymi się do siedmiu Zasad Spółdzielczych (dobrowolnego i otwartego członkostwa, demokratycznej kontroli członkowskiej, ekonomicznego uczestnictwa członków, autonomii i niezależności, edukacji, szkolenia i informacji, współpracy pomiędzy spółdzielniami, troski o społeczność).”
W treści uchwały podkreślono również, że: „jest niezwykle ważne, żeby jakakolwiek rewizja ustaw spółdzielczych uwzględniała szczególną naturę spółdzielni, a zwłaszcza stosowanie przez nie tych siedmiu zasad, najlepiej poprzez bezpośrednie ich wzmiankowanie. Zgromadzenie Ogólne mocno wspiera działania legislacyjne i lobbystyczne swoich członków z poszczególnych krajów w obronie tych zasad spółdzielczych.”
Do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Cooperatives Europe swoje posłanie skierował Prezydent RP Bronisław Komorowski. Podkreślił w nim, iż idea spółdzielczości spleciona była z historią Polski, uczyła pokolenia gospodarczej aktywności i niezależności, a dziś stanowi jedną z form wolności gospodarczej w Polsce. Oceniając znaczenie spółdzielczości w kształtowaniu gospodarek świata, wskazał również na specyficzne problemy i wyzwania spółdzielczości w Polsce.
„Choć według statystyk co siódmy człowiek na ziemi związany jest z ruchem spółdzielczym, to ogólna liczba członków spółdzielni w naszym kraju wykazuje, niestety, tendencję spadkową. Podczas gdy w Unii Europejskiej spółdzielnie wytwarzają średnio 6% PKB, w Polsce jest to zaledwie 1%. Dlatego sądzę, że warto wspólnie z europejskimi partnerami wspólnie poszukać optymalnych rozwiązań zwiększających znaczenie i zysk spółdzielni – w Polsce i w całej Europie.” – podkreślał prezydent w przesłaniu do spółdzielców.
/ Apella