Kwiecień był kolejnym korzystnym miesiącem dla rynku otwartych funduszy emerytalnych. Wynikom funduszy sprzyjała zarówno pozytywna koniunktura na rynku akcji, jak i obligacji skarbowych.
Działo się tak, pomimo coraz większej ilości ryzyk obecnych na globalnych parkietach, takich jak m.in. przyśpieszającą inflacja oraz zaostrzanie polityki pieniężnej przez banki centralne.
Wzrosty na GPW, w porównaniu z innymi zagranicznymi parkietami, były jednak umiarkowane. Polski rynek akcji rósł na początku miesiąca, a w kolejnych dniach poruszał się w linii bocznej. Naszą giełdę ominęły zatem ostre wzrosty pod koniec kwietnia, jakie miały miejsce w przypadku rynków akcji z innych państw. Ostatecznie wartość indeksu szerokiego rynku WIG wzrosła w minionym miesiącu o +2,6% do poziomu 50 tys. pkt., a indeks największych spółek WIG20 zyskał na wartości +3,4% i osiągnął 2,9 tys. pkt. Oznacza to więc rekordowe poziomy w ujęciu miesięcznym licząc od początku hossy, trwającej już od ponad 2 lat. Z kolei wśród subindeksów branżowych, najlepiej wypadły WIG-Chemia (+10,2%) oraz WIG-Surowce (+6,2%).W przypadku rynku długu, w kwietniu mieliśmy do czynienia z największym wzrostem indeksu obligacji skarbowych, od 7 miesięcy. Wartość indeksu IROS zwiększyła się bowiem aż o +0,7%. Główna fala wzrostowa miała miejsce na początku miesiąca, a czynnikiem, który ją wywołał był opublikowany przez Ministerstwo Finansów harmonogram podaży papierów skarbowych na II kwartał 2011 roku. Kolejny istotny wzrost cen rządowych papierów dłużnych spowodowała natomiast informacja MF z drugiej połowy miesiąca, dotycząca możliwości wymiany środków walutowych na rynku międzybankowym. W efekcie tych wydarzeń, najbardziej zyskał subindeks obligacji dziesięcioletnich IROS-10, który w kwietniu zwiększył swoją wartość o +1,6%. Z kolei indeksy obligacji dwuletnich (IROS-2) oraz pięcioletnich (IROS-5), zyskały na wartości odpowiednio +0,5% oraz +0,6%.
Pozytywna kwietniowa koniunktura na obu, kluczowych dla OFE, rynkach przełożyła się na wzrosty jednostek rozrachunkowych wszystkich dostępnych na rynku otwartych funduszy emerytalnych. Przeciętna stopa zwrotu dla całego drugofilarowego rynku wyniosła +1,2%. Jednocześnie tylko pięciu podmiotom udało pobić się przyjęty benchmark składający się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z dochodowości IROS. Najlepsze rezultaty osiągnęły Nordea OFE (+1,5%), Generali OFE i Amplico OFE – po +1,4%. Z kolei na dole naszego kwietniowego zestawienia, pod względem osiągniętej stopy zwrotu, znalazł się OFE Polsat z wynikiem +0,9%.
Kliknij, aby zobaczyć cały ranking
Komentarz do rankingu
W kwietniu w naszym zestawieniu, które bazuje na wskaźniku Information Ratio (IR), czyli relacji zysku do ryzyka, zaszły 4 zmiany w perspektywie długoterminowej, z czego 2 z nich miały bardziej istotny wymiar. W pierwszym przypadku, fundusz OFE PZU „Złota Jesień”, po 1,5-letniej przerwie otrzymał ponownie ocenę 4a, a w drugim ocena funduszu AXA OFE spadła do 3a, czyli do poziomu z września 2008 roku. Kolejne zmiany w rankingu 3-letnim nie miały już tak długoterminowego charakteru i dotyczyły podmiotów z dolnej części naszego rankingu. Pekao OFE awansował z 1a do 2a, a OFE Warta spadła o jedno „oczko” do 1a.
W zestawieniu 12-miesięcznym, zmian było nieco mniej, ale dotyczyły funduszy z jednymi z najlepszych rocznych not. Do grona najwyżej ocenianych funduszy w ujęciu rocznym, dzięki najlepszej stopie zwrotu za kwiecień, ponownie dołączył fundusz Nordea OFE. Z kolei, drugi największy pod względem aktywów fundusz – Aviva OFE – odnotował spadek oceny do poziomu 4a.
Niezmiennie liderem naszego rankingu pozostają fundusze Allianz Polska OFE i PKO BP Bankowy OFE, które jako jedyne posiadają noty 5a w horyzoncie długoterminowym. Pierwszy z tych funduszy, ma również najlepszą ocenę 5a horyzoncie krótkoterminowym.
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online