Zanotowane wzrosty wartości inwestycji robią szczególne wrażenie, jeśli wziąć pod uwagę, że produkt Energy+ oferuje 100 procentową ochronę zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycji w Energy+ wyglądają też imponująco w porównaniu ze stopą zwrotu, jaką dawał w ostatnich miesiącach najpopularniejszy wśród polskich inwestorów rynek – Giełda Papierów Wartościowych. W okresie, w którym pierwsza edycja polisy Energy+ przyniosła zysk 35,28 proc., wartość indeksu WIG spadła o 19,2 proc. Różnica w stopie zwrotu tych dwóch inwestycji wynosi 54,48 proc. Wartość teoretyczna inwestycji dla drugiej edycji polisy od 26 września 2007r. wzrosła o 18,97 proc., w porównaniu ze spadkiem wartości WIG w tym okresie o 21,7 proc., co oznacza różnicę w stopie zwrotu równą 40,67 proc.
Wysokie zyski z inwestycji są rezultatem wzrostów cen surowców energetycznych, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach. W tym czasie cena ropy naftowej biła kolejne rekordy, osiągając 16 maja poziom 128 dolarów za baryłkę. Rosnące ceny są konsekwencją zwiększającej się różnicy pomiędzy poziomem popytu i podaży „czarnego złota”. Ponad 10 procentowe tempo rozwoju gospodarczego Chin oraz dynamiczny wzrost krajów rejonu Zatoki Perskiej tworzą dodatkowy popyt, który w dłuższym horyzoncie przewyższy poziom produkcji. Prognozy UBS wskazują, że aby ceny się ustabilizowały, wydobycie powinno rosnąć o 4,5 miliona baryłek dziennie w stosunku rocznym przez następne 4 lata. Ze względu na politykę krajów OPEC spodziewany wzrost podaży będzie jednak mniejszy, co oznacza, że wzrost cen ropy będzie trwały i zgodnie z prognozami Goldman Sachs w ciągu kolejnych 24 miesięcy mogą one osiągnąć 200 dolarów za baryłkę.
Wyższa cena ropy powoduje też wzrost konkurencyjności alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw. Użycie biokomponentów w produkcji paliw dla transportu jest wymagane przez prawodawstwo USA oraz Unii Europejskiej. Polityka ta z pewnością nie zostanie zrewidowana w krótkim okresie, w związku z czym ceny surowców rolnych wykorzystywanych do produkcji biopaliw będą w najbliższych latach rosły.
Potencjał sektora energetycznego jest szczególnie interesujący ze względu na jego związek z inflacją i globalną koniunkturą. W okresie wzrostów cen surowców energetycznych większość sektorów gospodarki odnotowuje spadek dynamiki rozwoju w związku z inflacją i wynikającymi z niej wyższymi kosztami operacyjnymi. Z drugiej strony, wzrosty cen są pozytywnym czynnikiem zachęcającym do inwestycji w sektorze energetycznym, który staje się zabezpieczeniem wobec globalnego spowolnienia.
„Analitycy szacują, że przez kolejne 20 lat światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 50 proc., co oznacza, że zwiększający się popyt na surowce energetyczne będzie windował ich ceny. Energy+ pozwala na osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w czasach globalnej presji inflacyjnej napędzanej wzrostem cen żywności oraz właśnie energii” – mówi Paul Polaczek, dyrektor inwestycyjny New World Alternative Investments.
Produkt Energy+ został stworzony przez New World Alternative Investments we współpracy z TU Allianz Życie Polska S.A. i Citigroup Global Markets Limited. Posiada on efektywną podatkowo formę polisy ze stuprocentową ochroną kapitału. Jego konstrukcja pozwala inwestorom czerpać korzyści ze wzrostu indeksów energii tradycyjnej i odnawialnej: NEX, SP GSCAGR i SP GSENER.