W kwietniu rezerwy walutowe zarządzane przez NBP wzrosły do 66,5 mld euro. W okresie minionych 12 miesięcy ich stan powiększył się aż o 38,5 proc.
Narodowy Bank Polski opublikował 7 maja dane o pieniądzu rezerwowym i stanie oficjalnych aktywów rezerwowych na koniec kwietnia 2010 r. Potwierdzają one, że Polska dysponuje dużymi i stale rosnącymi rezerwami walutowymi. Ich poziom mierzony w euro osiągnął w kwietniu wartość 66 323,4 mln euro. Tylko w kwietniu przybyło nam ponad 3,1 mld euro rezerw (wzrost o 5 proc.), a w okresie ostatnich 12 miesięcy ich stan powiększył się o 18,5 mld euro, to jest o 38,5 proc. W przeliczeniu na walutę USA mamy obecnie 88,6 mld dolarów rezerw.
Ten wysoki poziom rezerw dewizowych jest silnym atutem naszego kraju. Podnosi wiarygodność finansową Polski w ocenie inwestorów i partnerów gospodarczych. Przekonuje, że Polska nie będzie miała problemów z obsługą zadłużenia zagranicznego, a naszym firmom nie grożą kłopoty z płatnościami za import. Duży zasób rezerw walutowych będący w dyspozycji polskiego banku centralnego jest ważnym źródłem siły naszej narodowej waluty, gdyż rezerwy mogą być używane przez NBP dla przeciwdziałania próbom nieuzasadnionego ekonomicznie osłabiania złotego.
Jednym ze źródeł wzrostu rezerw jest umiejętne zarządzanie nimi przez specjalistów NBP. Zdecydowana ich większość inwestowana jest w papiery wartościowe, a blisko 3 mld euro NBP trzyma w złocie (także w skarbcach za granicą). Lokowanie rezerw odbywa się według określanej przez zarząd NBP strategii zarządzania rezerwami dewizowymi Polski. Zgodnie z tą strategią NBP dąży do maksymalizacji dochodowości rezerw, jednak przy zapewnieniu ich pełnego bezpieczeństwa oraz płynności inwestowanych środków.
Źródło: NBP