Jak podaje PAP jest to udział wyraźnie wyższy niż w pozostałych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które razem z Polską weszły do Unii Europejskiej. Wśród tej grupy krajów najwyższy jest udział kart kredytowych wśród kart Visa w Czechach (8,3 proc.), na Węgrzech (7 proc.) i w Estonii (5,8 proc.) – napisano w komunikacie Visy.
W krajach UE karty kredytowe stanowią średnio 40 proc. wszystkich kart Visa. W kraju o największej liczbie kart Visa w Europie, tj. w Wielkiej Brytanii, karty kredytowe stanowią ponad 48 proc. wszystkich kart Visa, w Hiszpanii blisko 53 proc. a we Włoszech – ponad 31 proc.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy obrachunkowych, tj. w okresie lipiec 2004 – czerwiec 2005 liczba kredytowych kart Visa w Polsce zwiększyła się o 38,4 proc. (do 1 mln 519 tys.). Wartość obrotów dokonywanych tymi kartami zwiększyła się w stosunku do okresu czerwiec 2003 – czerwiec 2004 o 32,3 proc. (do 1,7 mld euro), zaś liczba transakcji kredytowych zwiększyła się o 35,8 proc. (do 43,2 mln) – podaje PAP.
Również konkurencyjna wobec Visy organizacja MasterCard Europe informowała pod koniec czerwca, że w danych za pierwszy kwartał 2005 widoczny był wzrost zainteresowania Polaków kartami z odroczonym terminem płatności, czyli kart kredytowych i obciążeniowych.
Według danych za pierwsze półrocze MasterCard, Polacy używający kart kredytowych i obciążeniowych z logo tej organizacji przeprowadzili ponad 10 milionów transakcji. W porównaniu z analogicznym okresem w 2004 r. stanowi to wzrost o 46,7 proc. Według danych na koniec pierwszego półrocza, liczba tego typu kart w Polsce wzrosła o 56 proc., przekraczając milion.
W okresie od stycznia do końca czerwca tego roku Polacy dokonali, przy użyciu kart kredytowych i obciążeniowych systemu MasterCard, transakcji o wartości 760 mln dolarów, co oznacza wzrost o 32,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku – podaje PAP.
Według badań IQS and Quant Group, przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, kartę płatniczą posiada 67 proc. Polaków mających konto w banku. Najczęściej mają oni tylko jedną kartę (87 proc.).
Prawie jedna czwarta badanych (24 proc.) płaci kartą zawsze, gdy jest to możliwe, 18 proc. wówczas, gdy dokonuje dużych zakupów. 30 proc. używa karty tylko wtedy, gdy nie ma przy sobie gotówki, a 19 proc. używa karty wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.