„Wysokość podstawowych stóp procentowych nie zmieni się przez najbliższy miesiąc – Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła je wczoraj na dotychczasowych poziomach. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi wciąż 4,5 proc. Takiej decyzji spodziewali się inwestorzy, więc nie wywołała ona żadnych reakcji na rynkach finansowych: złoty, obligacje igiełdowe indeksy zachowywały się po decyzji RPP, jakbyjej nie zauważyły.” – pisze „Puls Biznesu”.
„- Decyzja rady sugeruje, że chce ona utrzymać 1-3-miesięczne przerwy między kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. W tym czasie będzie czekać na dane makroekonomiczne, które mogą wpływać na prognozy inflacyjne. Widać też, że w RPP nie ma konsensusu, co do potrzeby silnego zacieśniania polityki pieniężnej, a ostatnie podwyżki odbyły się pod wpływem powstania tymczasowej większości” – uważa Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.
Ekonomiści są przekonani, że RPP nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie stóp. „- Oczekuję podwyżki w sierpniu a potem w październiku. W ciągu roku stopy wzrosnąo 75 pkt bazowych. Rynek spodziewa się bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej i wycenia w tym czasie co najmniej 4 podwyżki” – dodaje Jacek Wiśniewski.
W tym roku Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie podniosła stopy procentowe. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 4,5 proc. Dla klientów spłacających kredyty oznacza to, że ich miesięczna rata, w zależności od kwoty kredytu, zdrożeje o kilkanaście złotych.
Więcej na temat w „Pulsie Biznesu”.