Niech nas nie zmyli coraz łaskawsze oko kupujących zwracane w kierunku luksusowych apartamentów. Polski rynek nieruchomości luksusowych jest wciąż w okresie dojrzewania. Prawdą jest jednak to, że segment ten rozwija się bardzo dynamicznie i, co pożyteczne przede wszystkim dla nabywców, wzrasta na nim konkurencja. Jednym z przejawów takiego stanu rzeczy jest szersze spektrum ofert dla bogatszych klientów.
Warto się zastanowić nad cechami fundamentalnymi dla luksusowego lokum. Na rynku jest wiele mieszkań o statusie „luksusowych”, którym ten tytuł nadano na wyrost. Aby zachęcić klientów do zakupu, deweloperzy prześcigają się w pomysłach i rozwiązaniach architektonicznych wyróżniających ich projekty na tle konkurencji. Zobaczmy jakie cechy składają się na wysoki standard inwestycji budowlanej.
Po pierwsze lokalizacja
Najważniejszym elementem luksusowej nieruchomości, jest przede wszystkim lokalizacja, która powinna spełniać zarówno kryteria funkcjonalne, jak i estetyczne. Ekskluzywne inwestycje najczęściej położone są w centrum miasta lub jego pobliżu, w okolicy z rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną, umożliwiającą szybki dojazd do śródmieścia. Istotnym elementem jest również sąsiedztwo rozległych obszarów zieleni, lasów i wody. Warto także zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który powinien znacznie redukować/niwelować bądź zupełnie wykluczać ryzyko powstania innej inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie.
Architektura
Koncepcja projektu, zarówno w przypadku kompleksu rezydencyjnego, jak i apartamentowca powinna być spójna pod względem kompozycyjnym. Obecnie w przypadku luksusowych inwestycji dominują modernizm oraz minimalizm, charakteryzujące się prostą formą. Jeżeli chodzi o wykończenie, o najwyższym standardzie świadczą takie materiały jak: naturalny kamień (np. gres, granit, piaskowiec), stal szlachetna, szkło oraz drewno. Coraz większą rolę w projektowaniu luksusowych nieruchomości odgrywa aspekt ekologii. Deweloperzy chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania architektoniczno-budowlane podnoszące wydajność energetyczną budynków, obniżając tym samym koszty ich użytkowania przez przyszłych mieszkańców. Dobremu wykorzystaniu naturalnego ciepła i energii słonecznej sprzyja m.in. zwarta bryła budynku zbliżona kształtem do prostokąta. Jednocześnie Inwestorzy nie rezygnują z dużych przeszkleń w projektach budynków Właściwe rozmieszczenie obszernych powierzchni okiennych pozwala bowiem na optymalne wykorzystanie naturalnego światła i jego ciepła. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań jest zapewnienie mieszkańcom dobrego widoku na okolice.
Powierzchnia
Przestrzeń nieruchomości bezpośrednio wpływa na komfort mieszkańców. W przypadku apartamentów przyjmuje się standard minimum 100 m². Rezydencja nie powinna być z kolei mniejsza niż 300 m². Architekci wnętrz stawiają również na pełną funkcjonalność. Rozkład powinien gwarantować możliwość wydzielenia części dziennej (ogólnodostępnej) od część nocnej (prywatnej). Standardem są: salon z bezpośrednim dostępem do kuchni, sypialnia z oddzielną łazienką i garderobą, czy dodatkowy pokój pełniący rolę gabinetu lub pokoju gościnnego. Aby dana nieruchomość mogła być traktowana jako luksusowa, w pełnym tego słowa znaczeniu, powinna także dysponować odpowiednio dużym tarasem. Coraz częściej w aranżacjach powierzchni tego typu wykorzystywana jest roślinność. Rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się m.in. ogrody zimowe, gwarantujące właścicielom dostęp do zieleni przez cały rok.
Infrastruktura
W przypadku luksusowych nieruchomości istotna jest również odpowiednia infrastruktura, zarówno samych apartamentów lub rezydencji, jak i inwestycji jako całości. W inwestycjach o najwyższym standardzie stosowane są oprócz standardowych: podgrzewanych podłóg, klimatyzacji, a także najnowsze technologie tak zwanego inteligentnego domu, umożliwiające zintegrowane, zdalne zarządzanie wszystkimi systemami elektronicznymi.
Nieodzownym elementem infrastruktury są również 2 miejsca parkingowe oraz dedykowane pomieszczenie gospodarcze. Coraz częściej luksusowe nieruchomości oferują na potrzeby mieszkańców także basen, kluby fitness, gabinety odnowy biologicznej oraz najnowszy hit jakim są usługi concierge czyli organizowanie dowolnych świadczeń na życzenie klienta np.: rezerwacja biletów na wybrane imprezy sportowe bądź kulturalne, organizacja wycieczki, biletów lotniczych, kolejowych itp.
Duże znaczenia ma także wysoki poziom bezpieczeństwa. W przypadku nieruchomości luksusowych standardem są: dedykowana recepcja z lobby, całodobowa ochrona, zaawansowane systemy monitoringowe oraz montowane w apartamentach systemy antywłamaniowe i antypożarowe.
Źródło: PR News