Sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszu rozpoczęła się 5 listopada 2007 roku.
Fundusz składa się z sześciu subfunduszy o zróżnicowanej strategii inwestycyjnej.
– Subfundusz SEB Nordycki – Inwestuje w papiery wartościowe emitowane przez spółki regionu nordyckiego w skład którego wchodzą m. in.: Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja. Fundusz dywersyfikuje ryzyko poprzez inwestowanie w różne sektory gospodarki.
– Subfundusz SEB Globalny – Inwestuje w papiery wartościowe emitowane przez spółki notowane na największych giełdach papierów wartościowych na świecie. Dominującym obszarem inwestycyjnym jest Ameryka Północna. Fundusz dywersyfikuje ryzyko poprzez inwestowanie w różne sektory gospodarki.
– Subfundusz SEB Japonii – Inwestuje w papiery wartościowe emitowane przez duże spółki japońskie zarówno z sektora finansowego, jak i z sektorów dóbr konsumpcyjnych.
– Subfundusz SEB Europejski – Inwestuje w papiery wartościowe emitowane przez spółki notowane na giełdach w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein i Islandia). Fundusz dywersyfikuje ryzyko poprzez inwestowanie w różne sektory gospodarki.
– Subfundusz SEB Wschodnioeuropejski – Inwestuje w papiery wartościowe spółek, które mają swoją siedzibę w Europie Wschodniej (z pominięciem Federacji Rosyjskiej), w krajach bałtyckich oraz na Bałkanach. Dzięki szybkiemu rozwojowi i wzrostowi gospodarczemu, akcje spółek notowanych na Rynkach Wschodzących mogą osiągnąć bardzo dobre wyniki.
– Subfundusz SEB Małych Spółek Wschodnioeuropejskich – Inwestuje w papiery wartościowe emitowane przez spółki mające swoją siedzibę w Europie Wschodniej, Federacji Rosyjskiej, krajach bałtyckich oraz na Bałkanach. Fundusz dywersyfikuje ryzyko poprzez inwestowanie w różne sektory gospodarki.
Konstrukcja nowego parasola – SFIO jest oparta na produktach, dających dostęp do największych giełd światowych. Jest to z pewnością odpowiedź na potrzeby klientów, którzy poszukują dojścia do rynków zagranicznych i jednocześnie możliwości elastycznej zamiany jednego subfunduszu na drugi. Fundusze są zarządzane przez ekspertów SEB działających w Sztokholmie, Luksemburgu i Warszawie. Na uwagę zasługuje fakt, że fundusz SEB Spółek z Europy Wschodniej o małej kapitalizacji zarządzany jest lokalnie przez Wojciecha Rostworowskiego, a za zarządzanie całym funduszem parasolowym SEB SFIO odpowiada natomiast Piotr Zagała.
– Oferowane w ramach parasola fundusze europejskie: SEB Fundusz Europejski oraz SEB Małych Spółek Środkowoeuropejskich są bardzo wysoko oceniane przez analityków. Obydwa fundusze posiadają najwyższą pięciogwiazdkową notę w rankingu Morningstara. Na szczególną uwagę zasługuje fundusz SEB Fundusz Europejski. W ubiegłym roku fundusz osiągnął aż o 8 punktów procentowych wyższy wynik od benchmarku. Takie wyniki zawdzięczamy wnikliwej, często naocznej i bezpośredniej analizie spółek dokonywanej przez siedmioosobowy zespól analityków i zarządzających SEB – mówi Piotr Zagała, zarządzający SEB SFIO.
Jednostki nowego funduszu parasolowego SEB SFIO można nabywać w Domu Maklerskim PKO BP, Beskidzkim Domu Maklerskim S.A., w oddziałach Private Banking BRE S.A oraz w 270 placówkach Euro Banku SA – nowego partnera współpracującego z SEB TFI. Dzięki współpracy z SEB otwieramy dla naszych klientów światowe rynki inwestycyjne – komentuje Wojciech Humiński, wiceprezes Euro Banku SA.
Fundusz parasolowy jest dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy w reakcji na sytuację na światowych giełdach zmieniają fundusze w czasie trwania inwestycji bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Podatek dochodowy płacony jest w momencie umarzania jednostek uczestnictwa funduszu.
Więcej szczegółów znajduje się w prospekcie informacyjnym Funduszu SEB SFIO dostępnym na stronie internetowej www.seb.pl.