Dziś, z racji braku publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych z Eurolandu i ze Stanów Zjednoczonych, krajowi inwestorzy skupią się na informacjach z naszego regionu. O godz. 12:00 (CET) przedstawione zostaną wyniki przetargu 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 0,9 miliarda złotych. Z kolei, dwie godziny później, po pierwsze okaże się, na jakim poziomie w grudniu bieżącego roku ukształtowała się w Polsce inflacja bazowa netto. Rynek spodziewa się, że w ujęciu rocznym wyniosła ona 1,6 proc. i była tym samym identyczna jak w listopadzie. Po drugie stanie się jasne, czy większość inwestorów dobrze ocenia intencje Banku Węgier, zakładając, że podczas dzisiejszego posiedzenia nie zmieni on parametrów prowadzonej obecnie polityki pieniężnej (główna stopa procentowa w tym kraju wynosi 8,0 proc.).
Rynek międzynarodowy:
Otwarcie tygodnia przyniosło symboliczny wzrost notowań euro względem dolara. Kurs EUR/USD, który na zamknięciu piątkowej sesji wynosił 1,2955, na początku poniedziałkowej sesji poruszał się w przedziale 1,2956-1,2981, a o godz. 10:07(CET) był równy 1,2965.
Minimalna zmiana kursu, to niewątpliwie wynik braku publikacji w poniedziałek ważniejszych danych makroekonomicznych, zarówno z Eurolandu, jak i ze Stanów Zjednoczonych. Na te przedstawione rano z Niemiec, o 4,4 proc., nieco niższym niż oczekiwano (4,6 proc.) wzroście w grudniu, w ujęciu rocznych cen produkcji sprzedanej przemysłu, inwestorzy zareagowali jedynie wzruszeniem ramion. Trudno jest też mieć nadzieje na to, aby większe emocje wywołały informacje, które napłyną o godz. 16:00 (CET) z USA o wskaźnikach wyprzedzających za ostatni miesiąc. Średnia prognoz analityków wskazuje na 0,2 proc. ich wzrost (m/m) wobec 0,1 proc. zwyżki w listopadzie.
Względna konsolidacja ceny euro względem dolara, to również wynik starcia się zarówno dobrych ostatnio doniesień z obu gospodarek, jak i nadziei na to, że dane które będą przedstawione w najbliższych dniach, z jednej strony nadal będą oddalały ryzyko obniżenia poziomu stóp procentowych w USA (poznamy sprzedaż domów za grudzień oraz zamówienia na dobra trwałego użytku za ten sam miesiąc), jak i przybliżały kolejne podwyżki kosztu pieniądza w Eurolandzie (napłyną informacje o indeksie Ifo za styczeń).