Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdził bezczynność Komisji Nadzoru Finansowego i zobowiązał Komisję do wydania (w terminie 30 dni od daty otrzymania uzasadnienia) rozstrzygnięcia wniosku Krajowej SKOK, TUW SKOK i TU SKOK Życie S.A. o ponowne rozpoznanie sprawy i wydanie wnioskodawcom zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego.
Zasądził również zapłatę 391 zł przez KNF tytułem kosztów postępowania sądowego. Wyrok dotyczył skargi na bezczynność organu państwowego i braku rozpoznania ponownego wniosku o wyrażenie zgody na utworzenie banku. KSKOK, TUW SKOK i TU SKOK Życie S.A. rozważają możliwość wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko Skarbowi Państwa.
Przypomnijmy, że Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie SKOK S.A. oraz Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK złożyła w dniu 21 grudnia 2004 r. wniosek do Komisji Nadzoru Bankowego o wyrażenie zgody na utworzenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego Spółka Akcyjna. Decyzja odmowna została wydana 08.08.2008 r., a więc po upływie prawie 4 lat od złożenia wniosku. 15.09. 2008 r. założyciele złożyli do KNF wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek ten do tej pory nie został rozpoznany, co było przedmiotem rozstrzygniętej w dniu dzisiejszym skargi na bezczynność organu państwowego. Dodać należy, że w przypadku tego wniosku mamy do czynienia z najdłużej toczącym się postępowaniem licencyjnym w Polsce dotyczącym utworzenia banku.
Przypomnijmy, że podstawowym celem utworzenia Banku Oszczędnościowo Kredytowego S.A. jest poprawa efektywności podmiotów systemu SKOK między innymi poprzez szybszy przepływ środków pieniężnych wynikający z dokonywania operacji rozliczeniowych w jednej instytucji poprzez wykorzystanie efektu synergii na poziomie systemu SKOK. Bank będzie także istotnym elementem struktury finansowej systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz ich otoczenia. Włączenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego S.A. w struktury przepływów finansowych systemu SKOK, będzie dla poszczególnych jej elementów czynnikiem poprawiającym jej konkurencyjność i efektywność działania. Kasy nie będą skazane na obsługę przez swoją konkurencję. Jest to niewątpliwa korzyść (również dla członków SKOK), albowiem zostaną zaoszczędzone pieniądze. Bank podlegać będzie w całości przepisom prawa bankowego i będzie świadczyć usługi dla ograniczonej liczby podmiotów. Bank nie będzie obsługiwać członków Kas, bo tym zajmują się Kasy, lecz będzie wyłącznie bankiem korporacyjnym działającym w systemie SKOK. Rozwiązania takie są praktycznie stosowane w wielu krajach, gdzie działają kasy spółdzielcze (unie kredytowe), m.in. w USA i Kanadzie.
Źródło: SKOK