Sierpniowa sesja transferowa OFE była trzecią w tym roku, w której spadła liczba migrujących osób. Tym razem liczba uczestników OFE, którzy zmienili towarzystwo wyniosła 127,8 tys., co wobec majowych transferów oznacza spadek aż o -26,2 tys. osób, czyli o -17%. Tym samym, w ujęciu procentowym, jest to największa ujemna zmiana licząc od lutego 2003 roku. Wszystko więc wskazuje na to, że spadek liczby klientów decydujących się na zmianę funduszu emerytalnego, jest bezpośrednim efektem zmian w OFE, które weszły w życie w maju br.
Zaistniała sytuacja, szczególnie w kontekście zniesienia akwizycji od początku 2012 roku może być niespodzianką. Wiele wskazuje jednak na to, że poziom transferów maleje już dziś z innego powodu. W związku z obniżeniem składki do OFE z 7,3% do 2,3%, niektóre towarzystwa po prostu obniżyły wynagrodzenia dla swoich akwizytorów. To z kolei przełożyło się na stopniowe wycofywanie się tych osób z drugofilarowego rynku.
Ostatnia migracja członków otwartych funduszy emerytalnych zakończyła się dodatnim saldem przejść i odejść dla 6 podmiotów. Na lipcowych transferach, zdecydowanie najbardziej skorzystało AEGON OFE, gdzie saldo wyniosło +17,0 tys. osób i było jednym z najwyższych w dotychczasowej historii tego funduszu. Z kolei na drugim oraz trzecim miejscu pod względem dodatniego bilansu transferowego uplasowały się fundusze PKO BP Bankowy OFE (+9,3 tys. osób) i Nordea OFE (+5,8 tys. osób). Poza nimi, dodatnie saldo odnotowały również Generali OFE (+4,5 tys. osób), Amplico OFE (+4,3 tys. osób) i AXA OFE (+1,7 tys. osób).
W sierpniu, najgorsze saldo transferowe odnotowały tradycyjnie największe pod względem zgromadzonych środków podmioty, czyli Aviva OFE i ING OFE. Tym razem bilans przyjść i odejść dla tych funduszy ukształtował się na poziomie równym odpowiednio -22,0 tys. i -10,1 tys. osób. Wśród trójki OFE z najgorszym bilansem znalazł się również, drugi raz z rzędu, OFE Pocztylion, z którego odeszło o -3,5 tys. osób więcej niż do niego przyszło. Warto dodać, że w naszym lipcowym rankingu, roczna ocena przyznana dla OFE Pocztylion spadła do 2a, a 3-letnia do 1a. Poza tym, podobnie jak w maju, wśród funduszy emerytalnych z ujemnym saldem transferowym znalazły się również: OFE PZU „Złota Jesień” (-2,4 tys.), OFE Polsat (-1,6 tys.), Allianz Polska OFE (-1,3 tys.), Pekao OFE (-1,0 tys.) i OFE Warta (-0,9 tys.).
Źródło: Analizy Online