Maksymalna kwota kredytu to milion złotych lub 50 proc. wartości gruntów rolnych. – To jedyny taki kredyt na polskim rynku. Udzielamy go bez zbędnych formalności, nawet w ciągu jednego dnia – powiedział wiceprezes Banku BGŻ Waldemar Maj. Dodał, że kredyt jest w ofercie od drugiej połowy kwietnia. – Dotąd rolnicy złożyli ok. 1200 wniosków na łączną kwotę ok. 100 mln zł – powiedział Waldemar Maj.
Kredyt Agro Ekspres udzielany jest w rachunku bieżącym, w postaci linii kredytowej, maksymalnie na 5 lat. Spłata odsetek odbywa się w ratach miesięcznych. Dodatkowo każda wpłata na konto zmniejsza zadłużenie, co umożliwia ponowne wykorzystanie kredytu.
Kredyt można przeznaczyć na:
• każdy rodzaj bieżącej działalności
• spłatę zadłużenia w innych bankach
Oprocentowanie kredytu jest zmienne – obecnie wynosi 8,14 proc. w skali roku (stawka WIBOR3M powiększona o 4-punktową marżę banku). Prowizja przygotowawcza stanowi od 1,5 proc. wartości kredytu. Klient nie ponosi żadnych kosztów w związku z wyceną nieruchomości rolnej.
Bank BGŻ ma 15,5 proc. rynku kredytów dla rolników
Bank BGŻ od lat ma bardzo silną pozycję w sektorze agrobiznesu. Na koniec 2005 roku udział w rynku kredytów dla rolników wyniósł w przypadku Banku BGŻ 15,5 proc.
Udział w rynku depozytów dla tego sektora w końcu minionego roku był na poziomie 4,3 proc.
W sektorze agro małych i średnich firm bank posiada ok. 30 proc. udział w rynku.
Wzbogacenie i unowocześnienie oferty dla rolników ma pomóc bankowi w pozyskaniu nowych klientów. W 2006 roku Bank BGŻ chce pozyskać ponad 10 tys. nowych klientów z tego sektora (rolnicy indywidualni, mikro, małe i średnie firmy).
W ofercie banku, oprócz kredytu Agro Ekspres, którego zabezpieczeniem jest ziemia, znajdują się także inne produkty przeznaczone wyłącznie dla rolników. Są to m.in. specjalne kredyty ze środków EBOR-u, kredyty preferencyjne z dopłatami z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz rachunki osobiste.
Konkurencją dla Banku BGŻ są lokalne banki spółdzielcze. – Warto jednak zauważyć, że średni kredyt dla rolnika w Banku BGŻ jest 20 razy większy niż przeciętnie w banku spółdzielczym – powiedział Bartosz Urbaniak dyrektor departamentu finansowania agrobiznesu.