– Produkty strukturyzowane oferowane są w ramach subksrypcji trwających z reguły kilka tygodni. Dopiero po zebraniu środków od inwestorów – często nawet 2-3 tygodnie po ostatnim dniu zapisów – inwestycja może się rozpocząć. Produkty, których notowania ruszają w październiku były w praktyce oferowane we wrześniu. To dlatego już dzisiaj można oszacować „październikową” wartość rynku struktur – wyjaśnia Maciej Kossowski, Prezes Wealth Solutions, firmy oferującej strukturyzowane polisy inwestycyjne.
W tym roku polskie instytucje finansowe wprowadziły na rynek 203 „struktury” z czego aż 80 proc. w formie ubezpieczeń na życie. Produkty oferowane w tej postaci dają szansę na zysk wolny od podatku Belki. W całym roku 2007 na rynku pojawiło się 90 nowych produktów strukturyzowanych, w tym 62 polisy inwestycyjne. „Struktury” mogą być oferowane także w formie depozytów bankowych, certyfikatów depozytowych, funduszy zamkniętych czy obligacji.
– Produkty strukturyzowane kuszą inwestorów różnorodnością dostępnych strategii inwestycyjnych oraz gwarancją zwrotu kapitału. Dzięki temu zyskują na popularności nawet wówczas, gdy inwestorzy wycofują swoje pieniądze z rynku akcji i funduszy inwestycyjnych tak, jak to miało miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach – dodaje Maciej Kossowski.