Dzięki nieustannemu rozwojowi rynku funduszy inwestycyjnych mamy do czynienia z coraz to bardziej zróżnicowanymi możliwościami inwestowania naszych pieniędzy. Możemy zdecydować się na wybór funduszy agresywnych obarczonych dużym ryzykiem ale i dużym potencjałem zysku jak i takich, które zapewniają stabilne zyski i minimalizują stopień ryzyka, sprowadzając go prawie do zera.
W grupie tych ostatnich funduszy znajdują się Fundusze rynku pieniężnego, zwane potocznie funduszami pieniężnymi. Są one w Polsce instytucją stosunkowo młodą. Pierwszy tego rodzaju fundusz powstał w 1997 r., a obecnie ich liczba szybko rośnie. Oferta funduszy pieniężnych skierowana jest do osób, które chcą osiągnąć zysk
w krótkim okresie bez konieczności ponoszenia ryzyka. Oferują dostęp do bardziej wyrafinowanych instrumentów finansowych, niedostępnych zazwyczaj dla przeciętnego Kowalskiego. Aktywa funduszy pieniężnych lokowane są w krótkoterminowych instrumentach dłużnych, wystawianych przez „mało ryzykownych” emitentów, takich jak Skarb Państwa, banki, duże spółki publiczne. Fundusze lokują środki m.in. w bony skarbowe, bony komercyjne, lokaty bankowe, obligacje Skarbu Państwa. Krótkie terminy lokat tych funduszy sprawiają, że charakteryzują się one najmniejszym ryzykiem wahań jednostki uczestnictwa i mogą bezpośrednio konkurować z ofertą depozytową banków.
Mimo, że fundusze sugerują, aby odnosić ich wyniki do stopy inflacji, to wzrost wartości jednostek ich uczestnictwa zwykle nieznacznie przewyższa stopy lokat oferowane przez banki. „Zyski przynoszone przez fundusze pieniężne nie są na takim poziomie jak w funduszach obligacyjnych, za to cechuje je stałość, systematyczność i minimalny stopień ryzyka”- mówi Ryszard Trepczyński, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelem Funduszy Dłużnych w Pioneer Pekao Investment Management SA
W ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych znaleźć możemy dwa rodzaje funduszy pieniężnych: skarbowe i nieskarbowe. Skarbowy fundusz rynku pieniężnego musi spełniać następujące warunki:
– inwestuje wyłącznie w instrumenty dłużne i lokaty bankowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska oraz w lokaty bankowe
– minimalny udział instrumentów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska, wynosi 90%.
Jeżeli natomiast tych warunków nie spełnia, mieszcząc się jednocześnie w ramach funduszy rynku pieniężnego, zyskuje miano nieskarbowego funduszu rynku pieniężnego.
Zalety i ryzyko
Fundusze pieniężne, mimo cechującego je wysokiego stopnia bezpieczeństwa, nie są wolne od pewnych elementów ryzyka. W długim okresie podstawowym zagrożeniem dla inwestycji w fundusze pieniężne jest inflacja. Dlatego też warto w nie zainwestować przed spodziewanym wzrostem stóp procentowych. Fundusze pieniężne są również wrażliwe na ryzyko dochodowe, spowodowane obniżającymi się stopami procentowymi. Krótkie okresy zapadalności lokat mogą powodować spadek dochodów funduszu. Możliwe jest również ryzyko kredytowe. Oznacza to możliwość niespłacenia odsetek lub nawet całej wierzytelności przez emitenta.
„Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony inflacji i stóp procentowych fundusze pieniężne zakupują głównie krótkoterminowe aktywa o terminie wykupu do jednego roku i instrumenty oparte na stopie zmiennej. Ze względu na taką strategię, fundusze w znacznym stopniu eliminują ryzyko i gwarantują stabilną stopę zwrotu. Fundusz pieniężny sprawdza się przede wszystkim w okresach kilkumiesięcznych, jako alternatywa dla krótkoterminowych lokat bankowych” – mówi Ryszard Trepczyński, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelem Funduszy Dłużnych w Pioneer Pekao Investment Management SA
Na rynku funkcjonuje obecnie wiele towarzystw inwestycyjnych, oferujących szeroki wachlarz funduszy, w których możemy ulokować swoje oszczędności. Decydując się na wybór właściwego partnera, powinniśmy przede wszystkim kierować się jego doświadczeniem w prowadzeniu tego rodzaju inwestycji a także poziomem zaufania społecznego, jakim darzone są jego działania. Obecnie najstarszym działającym na rynku towarzystwem inwestycyjnym jest Pioneer Pekao TFI. S.A. W ramach funduszy pieniężnych oferuje fundusz Pioneer Pieniężny Fundusz Inwestycyjny Otwarty.
Pioneer Pieniężny FIO działa od 17 września 2001 roku. Dąży do osiągnięcia zysku przewyższającego dochód ze standardowych lokat bankowych. Jednostka uczestnictwa tego Funduszu charakteryzuje się minimalnym ryzykiem wahań wartości. Przez cały okres trwania inwestycji klient ma możliwość swobodnego dostępu do ulokowanych pieniędzy bez utraty dotychczas wypracowanego zysku. Aktywa Funduszu są w ponad 80% lokowane
w bezpieczne instrumenty rynku finansowego, których termin wykupu nie przekracza jednego roku. W portfelu Funduszu znajdują się głównie papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa: bony i obligacje skarbowe. Wysoka płynność aktywów oraz staranny dobór instrumentów finansowych dają możliwość osiągnięcia stabilnych zysków.
Środki finansowe funduszu są inwestowane w:
• papiery wierzycielskie i inne instrumenty rynku pieniężnego (powyżej 80%)
• papiery udziałowe czyli akcje i certyfikaty inwestycyjne (nie więcej niż 10%)
• fundusz może lokować w jednostki uczestnictwa innych otwartych funduszy inwestycyjnych
Skład portfela (stan na 31.12.2004 roku)
WARTO WIEDZIEĆ
Emitent – podmiot wystawiający papiery wartościowe, ogłaszający ich sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek. Wystawiając papier wartościowy (obligację) eminent zaciąga u jego nabywcy (obligatariusza) dług. W ten sposób zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia – zwrotu pożyczonej kwoty (czyli wykupu obligacji) wraz z odsetkami (ustalonymi w liście emisyjnym).
List emisyjny – zawiera informacje na temat terminów sprzedaży obligacji danej serii, sposobu wyliczenia odsetek i warunków ich sprzedaży i wykupu.
Bon skarbowy – jest to papier dłużny Skarbu Państwa, wyemitowany w formie weksla (służy do bieżącego finansowania deficytu budżetowego) o terminach emisji (wykupu) od 8 do 52 tygodni. Jego oprocentowanie ma charakter stały, dyskontowy.
Termin zapadalności – termin, w którym papier wartościowy jest wykupywany przez eminenta.
Fundusze rynku pieniężnego, przeznaczone są dla inwestorów zainteresowanych:
– krótkoterminową inwestycją o wysokim stopniu bezpieczeństwa
– utrzymaniem wartości swoich pieniędzy w czasie, przy jednoczesnej możliwości skorzystania z nich
w dowolnym momencie oraz chcących zminimalizować ryzyko spadku wartości swojego kapitału
– osiągnięciem zysków przekraczających średnie oprocentowanie krótkoterminowych lokat bankowych, rachunków osobistych oraz lokat a’vista