Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, lecz dyrekcja i nauczyciele z pewnością już przymierzają się do działań związanych z rozpoczęciem kolejnego sezonu edukacyjnego. Czas, który dla uczniów jest okresem wypoczynku, pedagogom kojarzy się często z intensywnym poznawaniem rynku wydawniczego i konsultacjami ofert podręczników. Bezpieczeństwo w sferze intelektualnej musi jednak iść w parze z bezpieczeństwem fizycznym w szkole. Spróbujmy przyjrzeć się, co ciekawego oferują placówkom oświatowo-wychowawczym firmy ubezpieczeniowe.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków:
Takiemu ubezpieczeniu podlegają dzieci i młodzież w placówkach oświatowo-wychowawczych oraz pracownicy tych placówek.
NWW obejmuje następstwa, które polegają na uszkodzeniu ciała, powodują rozstrój zdrowia lub jego trwały uszczerbek, a nawet śmierć. W pakiecie znajdują się często następstwa chorób cywilizacyjnych, m.in. zawału serca.
Ochrona w ramach umowy z reguły rozpoczyna się od 1 września (w przypadku szkół wyższych od 1 października) i trwa do 31 sierpnia roku następnego (dla szkół wyższych datą końcową jest 30 września). W przypadku absolwentów szkół lub gimnazjów ochrona ubezpieczeniowa trwa do 30 września następnego roku.
Niektóre towarzystwa rozszerzają także tę ofertę o świadczenia dotyczące… sepsy.
– Zdecydowaliśmy się na zwiększenie pakietu ubezpieczeń dla szkół o tę jednostkę chorobową po serii groźnych zachorowań na sepsę na Opolszczyźnie – mówi Katarzyna Kasztelan-Przybylska z firmy ubezpieczeniowej Grupa Concordia. – „Bezpieczna Szkoła” jest jedną z pierwszych takich propozycji towarzystwa ubezpieczeniowego działającego
w Polsce.
Ubezpieczenia OC i majątkowe:
Szkolne ubezpieczenie OC nauczycieli sprowadza się głównie do świadczeń związanych z odpowiedzialnością cywilną deliktową z tytułu wykonywania zawodu. Nie musi się ono jednak wiązać z dodatkowymi wydatkami – wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ulgi lub bezpłatne ubezpieczenia OC nauczycieli etatowych w przypadku, gdy wszyscy uczniowie placówki przystąpią do ubezpieczenia w zakresie NNW, np. w pakiecie „Bezpieczna Szkoła” Grupy Concordia składka wynosi 1 zł od placówki, z możliwością jej odliczenia od zebranej składki z ubezpieczenia NNW.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może dotyczyć także placówki szkolnej i obejmować szkody na osobie lub mieniu, wyrządzone osobie trzeciej (OC z tytułu posiadania lub użytkowania mienia).
Dyrekcja placówki oświatowo-wychowawczej powinna również zadbać o szereg ubezpieczeń majątkowych. Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych (np. pożaru, uderzeń pioruna, huraganu, powodzi czy… zapadania się ziemi) obejmuje szeroki pakiet, w którym znajdują się zarówno budynki szkolne, jak i wyposażenie szkoły, księgozbiory oraz mienie pozostawione w szatni.
Kradzież z włamaniem, rabunek i ubezpieczenie mienia od dewastacji – to kolejny zakres usług ubezpieczeniowych dotyczących wyposażenia placówek edukacyjnych. Umowa taka dotyczy m.in. wykorzystania podrobionych kluczy, zaboru mienia przy użyciu lub groźbie użycia przemocy fizycznej, rozmyślnego zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
– Umowę zawiera się na sumy stałe lub na pierwsze ryzyko – wyjaśnia
K. Kasztelan-Przybylska z Concordii. – Ubezpieczeniem można objąć wyposażenie szkoły (np. ławki, szafy, regały, pomoce naukowe z klaso-pracowni, wyposażenie świetlicy), księgozbiory placówki, a nawet mienie pozostawione w szatni, o ile szatnia taka jest zamykana na co najmniej jeden zamek wielozapadkowy – dodaje Kasztelan.
Wśród innych istotnych świadczeń ubezpieczeniowych skutecznie zabezpieczających budżet szkolny, warto wymienić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego szkoły od zniszczenia lub uszkodzenia (np. sprzętu komputerowego, danych i ich nośników), a także ubezpieczenie szyb i innych przedmiotów od stłuczenia.
Ubezpieczając co najmniej 50% uczniów ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków, placówka oświatowo-wychowawcza może liczyć na szereg zniżek, np. w zakresie majątku szkoły oraz odpowiedzialności cywilnej. Premiowane są także jednorazowe wpłaty składki rocznej, dotychczasowy bezszkodowy przebieg ubezpieczenia oraz kilkuletnia współpraca z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.