W Polsce, która stała się w Europie wiodącym rynkiem pod względem innowacji w dziedzinie płatności kartowych, następuje bardzo szybki rozwój wygodnych i bezpiecznych płatności zbliżeniowych Visa.
Od początku roku liczba kart Visa z funkcjonalnością zbliżeniową zwiększyła się blisko dwuipółkrotnie osiągając 4,5 mln w dużej mierze dzięki temu, że coraz częściej banki decydują się na wydawanie swoich kart debetowych Visa wyłącznie jako karty z funkcją zbliżeniową. Dzięki kilkunastokrotnemu wzrostowi transakcji zbliżeniowych Visa w tym okresie Polska stała się najszybciej rosnącym „zbliżeniowym” rynkiem Visa Europe. Ponad czterokrotnie szybszy wzrost liczby i wartości transakcji niż liczby kart pokazuje rosnące zainteresowanie konsumentów nie tylko tym, by mieć taką kartę w portfelu – ale przede wszystkim, by korzystać z wygody, jaką dają płatności zbliżeniowe. Kartami zbliżeniowymi Visa można już płacić w ponad 30 tys. terminali w Polsce, tj. w trzykrotnie większej liczbie terminali niż na początku br.
Karty Visa z funkcją zbliżeniową są wydawane już przez 19 banków w Polsce (w kolejności alfabetycznej): Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, Credit Agricole Bank Polska, DnB NORD, Eurobank, ING Bank Śląski, Inteligo, INVEST-BANK, Mazowiecki Bank Regionalny, mBank, MultiBank, Nordea Bank, PKO Bank Polski oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy. W tej technologii banki wydają debetowe, kredytowe i przedpłacone karty Visa, zarówno do użytku prywatnego jak i służbowego. Do wydania zbliżeniowych kart Visa przygotowują się kolejne banki.
– Gdy kilka lat temu pojawiały się w Polsce pierwsze karty zbliżeniowe, część komentatorów rynku była do nich nastawiona dość sceptycznie. Dzięki strategicznym decyzjom polskich banków, dzisiaj karty zbliżeniowe Visa stały się czymś normalnym, niemal standardem, a rosnąca liczba banków wydaje swoje debetowe karty do rachunku jako karty zbliżeniowe. Dzięki wytężonej pracy banków-wydawców kart Visa oraz agentów rozliczeniowych Polska jest w tej chwili najszybciej rozwijającym się rynkiem zbliżeniowym Visa w Europie – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.
Większa liczba kart wyposażonych w funkcjonalność płatności zbliżeniowych Visa oczywiście powoduje wzrost liczby i wartości takich transakcji. Jednak dane wskazują, że o ile od stycznia 2011 r. liczba kart zwiększyła się 2,4 razy, to liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła prawie dwunastokrotnie, a ich wartość – prawie trzynastokrotnie.
– Ponad czterokrotnie większe tempo przyrostu liczby i wartości transakcji zbliżeniowych Visa niż liczby tych kart wskazuje na wyraźną chęć polskich konsumentów do korzystania z prostoty, szybkości i wygody kart z dodatkową funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Szybko rozwija się także sieć akceptacji – na początku roku zbliżeniowymi kartami Visa można było zapłacić w Polsce w ponad 10 tys., a obecnie już w ponad 30 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe. Terminale te znajdują się w placówkach zarówno sieci ogólnopolskich, jak i mniejszych detalistów, w tym także w małych i średnich sklepach, które dopiero rozpoczynają akceptację kart w wyniku programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ma w dużej mierze pomóc w osiągnięciu w 2015 r. liczby 200 tys. terminali obsługujących zbliżeniowe karty Visa.
Źródło: Visa