Na świecie Mhtredir.gen został wyprzedzony przez SDBota, pobierającego i uruchamiającego skrypty, dzięki którym komputer pracuje jak serwer FTP. Po wykorzystaniu luki w systemie związanej na przykład z LSASS lub RPC-DCOM, pobiera on robaka internetowego z serwerów FTP przy wykorzystaniu w/w skryptów.
Wszystko wskazuje na to, iż to właśnie boty stają się coraz większym zagrożeniem. SDBotowi na czwartym miejscu rankingu towarzyszy rodzina Gaobot, która występuje w Internecie w kilkuset wariantach. Zdarzają się również przypadki wynajmowania sieci botów od ich twórców przez osoby trzecie, w celu przeprowadzenia ataków na określone witryny. W Polsce na drugim miejscu uplasował się Codebase.AE, trojan ułatwiający hakerom podjęcie szkodliwych działań na zaatakowanym komputerze, jak np. kradzież poufnych danych.
Od kilku miesięcy można zauważyć, iż twórcy złośliwego oprogramowania zaczynają przedkładać korzyści finansowe nad popularność. Owe korzyści starają się zdobywać poprzez działania mające utrzymać użytkowników w niewiedzy lub poprzez dezinformację. W raporcie Top Ten z lipca poza dwoma rodzajami złośliwego oprogramowania związanego z botami (będącymi jednym z głównych kanałów wykorzystywanych do uzyskania korzyści finansowych), znajduje się również wirus Smitfraud, którego jedynym celem jest osiągnięcie korzyści finansowych przez jego twórców.
Mhtredir i jego wariant BS, który wykorzystuje dziury w systemie operacyjnym, występuje w lipcowym zestawieniu aż dwukrotnie. Za wiele infekcji zarówno w Polsce jak i na świecie jest także wciąż odpowiedzialna rodzina Netsky. Wysoki odsetek infekcji powyższymi wirusami wskazuje na konieczność przypominania użytkownikom o potrzebie uaktualniania systemów operacyjnych oraz unikaniu otwierania załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
Poniżej prezentujemy ranking najczęściej występujących wirusów, robaków i trojanów w lipcu w Polsce i na świecie:
Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wyniosła 581 126, w Polsce – 30 163.
Poniżej prezentujemy również ranking najczęściej występujących programów szpiegujących na świecie w lipcu:
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, najczęściej wykrywanym programem spyware był ISTbar, który wykorzystywany jest jako punkt otwierający drogę dla innych typów złośliwych kodów, na przykład oprogramowania typu spyware i adware oraz dialerów. Ranking programów szpiegujących nie zmienił się znacznie, wiele programów jest już znana użytkownikom np. Altnet. Warto wymienić pojawienie się na liście YourSiteBar, który podobnie jak inne tego typu programy śledzi zachowanie użytkownika, a następnie przesyła zebrane dane do firm reklamowych w Internecie.