Według naszych szacunków, w mijającym roku transferowym przemieszczaniu się uczestników pomiędzy funduszami towarzyszył rekordowy transfer na łączną kwotę 4 207 mln PLN (+47% wobec danych roku 2006). Poza zwiększającą się liczbą uczestników, wpływ na wzrost transferowanych środków mają również wypracowane przez zarządzających zyski oraz comiesięczna akumulacja składki przekazywanej z ZUS do OFE.
W roku 2007 dodatnie saldo transferowe odnotowało jedynie 5 otwartych funduszy emerytalnych. Największą aktywność na tzw. wtórnym rynku uczestników, wyrażoną wartością pozyskiwanych tą drogą aktywów osiągnął ING NNP OFE, który pozyskał ponad 334 mln PLN powiększając swoje aktywa o 1%. Najgorzej wypadł natomiast AEGON OFE z saldem transferowym na poziomie -244 mln PLN, co wpłynęło na spadek jego aktywów aż o -9%.
Drugą pozycję pod względem wartości salda przepływów transferowych zajmuje AXA OFE. Warto jednak podkreślić, że w 2007 roku mimo wysokiej wartości w ujęciu nominalnym, fundusz pozyskał tą drogą o ponad 1/3 środków mniej niż w dwóch poprzednich latach. W latach 2005-06 przychodzący uczestnicy „przynosili” ze sobą do tego funduszu ponad 400 mln PLN. Po raz kolejny o połowę spadł również wpływ transferów na wartość aktywów AXA OFE.
Na szczególną uwagę zasługuje sukcesywny przyrost salda transferowego w Generali OFE. Wygląda na to, że to kolejny fundusz, który w rynku wtórnym upatruje szansy na swój wzrost. W ciągu 3 lat fundusz pozyskał tą drogą blisko 430 mln PLN, powiększając aktywa średnio o 4,2% rocznie.
Rok 2007 przyniósł również istotny przełom w doświadczeniach z rynkiem transferowym największego funduszu emerytalnego, działającego na polskim rynku. Od początku swojej historii CU OFE przy okazji kolejnych sesji transferowych tracił aktywa. W okresie obejmującym lata 2003-06 w porównaniu z pozostałymi funduszami, jego straty z tego tytułu były największe. Pierwsze w historii dodatnie saldo przepływów lider rynku odnotował w tym roku w sierpniu, a wyniki listopada pozwoliły zbilansować straty poniesione w trakcie dwóch pierwszych sesji.
Odwrotną tendencję stopniowego pogarszania salda wykazują dane dla Bankowy OFE, Aegon OFE oraz Nordea OFE. We wszystkich trzech przypadkach ujemny bilans transferów dotyczy dwóch ostatnich lat.
Wśród funduszy, które systematycznie w okresie ostatnich kilku lat wykazują ujemne saldo znajdziemy 5 funduszy. Najgorzej wypadają dane dla AIG OFE, które z roku na rok oddaje konkurentom coraz więcej środków zgromadzonych na kontach odchodzących uczestników. Z tego tytułu, w tym roku aktywa tego funduszu spadły już o -2,4%. Nieco lepiej na tym tle wypadają OFE Polsat, OFE Pocztylion oraz OFE Skarbiec-Emerytura, w przypadku których mimo ujemnych sald widać pozytywną tendencję. Wprawdzie bilans przyjść i odejść członków tych funduszy w wymiarze gotówkowym jest cały czas negatywny, to jednak dwa ostatnie lata przyniosły jego wyraźne zmniejszenie.