W lipcu liczba informacji o wzroście zaangażowania (46) była ponad czterokrotnie wyższa od mówiących o sprzedaży akcji (10). Olbrzymia przewaga komunikatów o zwiększaniu zaangażowania nad informacjami o jego zmniejszaniu świadczy o wykorzystaniu okazji związanej z przeceną i gremialnym kupowaniu akcji przez fundusze inwestycyjne. Oczywiście zakupy nie były spowodowane tylko i wyłącznie wiarą zarządzających w przejściowy charakter zniżek, główna przyczyna to silne, rekordowe wręcz napływy środków od klientów do funduszy agresywnych, szczególnie zaś do funduszy polskich akcji.
Warto zwrócić uwagę, że spośród 56 przedstawionych poniżej informacji, zaledwie 4 dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych. A co szczególnie charakterystyczne, większość z nich mówi o sprzedaży akcji. Potwierdza to obserwowane od dawna zjawisko, w którym fundusze emerytalne stoją po stronie podażowej i o wiele chętniej pozbywają się posiadanych akcji. Najwyraźniej ostanie spadki nie wywołały jeszcze wzrostu skłonności OFE do zakupów. Wręcz przeciwnie, wolały one poddać cię trendowi spadkowemu i chętniej zmniejszały, niż zwiększały zaangażowanie w instrumenty udziałowe.
Spośród odnotowanych zmian, najchętniej i najczęściej fundusze zwiększały zaangażowanie w spółki zajmujące się działalnością handlową. W następnej kolejności duże zainteresowanie budziły spółki z sektora budowlanego oraz informatycznego. Najbardziej aktywne w lipcu były TFI ING, Poneer Pekao TFI, które należały do liderów, biorąc pod uwagę wartość środków pozyskanych od klientów w lipcu (odpowiednio 970 i 750 mln PLN).