W transakcji swapowej UniCredito prawdopodobnie zaoferuje pięć swoich akcji za każdą akcję HVB, co daje 22 euro za każdą akcję – podały źródła. Po fuzji banków obecny prezes UniCredito Alessandro Profuno będzie szefem nowej instytucji, a prezes HVB Dieter Rampl będzie przewodniczył radzie nadzorczej. W czwartek na światowe giełdy powróciły pogłoski o możliwym bliskim przejęciu banku HVB przez UniCredito Italiano – informuje PAP.
Niemiecki rząd zasygnalizował w poniedziałek, że nie sprzeciwia się możliwej fuzji HVB Group i UniCredito Italiano SpA. „Taka transakcja nie byłaby złą rzeczą i przyczyniłaby się do konsolidacji europejskiego sektora bankowego” – powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy ministra finansów Stefan Giffeler. Dodał, że możliwe przejęcie HVB przez włoski bank jest decyzją rynkową zależną od podejmujących ją banków. Tymczasem niemieckie banki są mniej wydajne niż ich europejscy rywale. UniCredito zarobił w 2004 roku 2,13 mld euro, prawie dwa razy więcej niż w 1999 roku, a jego stopa zwrotu z kapitału własnego wyniosła 16,05 proc. HVB stracił w 2004 roku 2,3 mld euro.
Commerzbank AG, trzeci największy bank w Niemczech, może rozważyć przejęcie niemieckiej części HVB Group, gdyby ją sprzedawano po przejęciu tego banku przez UniCredito Italiano – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Commerzbanku.
„Wszelka ekspansja miałaby dla nas sens, szczególnie w Niemczech albo wschodniej Europie” – powiedział Ulrich Ramm, rzecznik prasowy Commerzbanku.
Prasa podawała, że włoski bank chce zaoferować pięć swoich akcji za każdą akcję HVB, co daje 22 euro za każdą akcję HVB. Ramm dodał, że wątpi, aby UniCredito chciał „oderwać” niemiecką część HVB, by ją następnie odsprzedać. Rzecznik Commerzbanku poinformował też w poniedziałek, że w tej chwili bank ten nie jest celem przejęcia przez inną instytucję.