Oceny jakości zarządzania funduszami w pierwszym
z rankingów podjęli się niezależni eksperci rynku funduszy inwestycyjnych z firmy doradczej Expander. Na potrzeby rankingu wykorzystali cztery strategie inwestycyjne: bezpieczną, zrównoważoną, agresywną oraz aktywną (timing). Union Investment, podobnie jak rok temu, okazał się najlepszym TFI w ocenie autorów rankingu zamieszczonego w „Rzeczpospolitej”. Wszystkie fundusze oceniono na podstawie osiągniętych wyników, ryzyka związanego z inwestycjami oraz jakości oferty.
Produkty Union Investment TFI SA. zostały wysoko ocenione przez autorów rankingu „Gazety Wyborczej” – z wykorzystaniem czterech różnych strategii inwestycyjnych: bezpiecznej, agresywnej, zrównoważonej i aktywnej.
Strategia bezpieczna zakładała ulokowanie wszystkich środków na początku inwestycji w funduszu obligacji; przeciwstawiono jej strategię agresywną, opartą w 100% na funduszu akcyjnym. Strategia zrównoważona powstała z myślą o tych, którzy 50 proc. środków przeznaczają na fundusz akcyjny, a resztę – na fundusz papierów dłużnych. Uczestnik strategii aktywnej podczas hossy na rynku akcji lokował 100 proc. środków w funduszu akcyjnym,
a podczas bessy – 100 proc. w funduszu dłużnym.
We wszystkich opracowanych przez doradców Expandera strategiach produkty Union Investment TFI SA. przyniosły swoim klientom najwyższe stopy zwrotu.
W rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych zestawiono wyniki dwóch najbardziej reprezentatywnych funduszy dla każdego TFI: funduszu polskich akcji i polskich papierów dłużnych.
Warto zauważyć, że pod uwagę wzięto wyniki funduszy w długim horyzoncie czasowym – w okresie pięciu ostatnich lat (od 25 października 1999 r. do 25 października 2004 r.). Nie są to więc efekty jednorazowego dobrego wyniku funduszy, ale konsekwentnie realizowanej strategii inwestycyjnej.
Ranking „Rzeczpospolitej” ocenił towarzystwa funduszy inwestycyjnych na podstawie pięciu najpopularniejszych typów funduszy: akcyjnych, zrównoważonych, stabilnego wzrostu, obligacji oraz rynku pieniężnego. Union Investment TFI SA. pozycję lidera zajął w grupie funduszy zrównoważonych; w pozostałych rodzajach funduszy konsekwentnie znajdował się na czołowych pozycjach. Towarzystwo zwyciężyło natomiast w czterech na pięć kategorii pod względem stopy zwrotu w całym pięcioletnim okresie (podstawowe kryterium w publikowanym rankingu).
Najnowsze rankingi w „Gazecie Wyborczej” jak i „Rzeczpospolitej” kontynuują dobrą passę funduszy Union Investment jak i całego Towarzystwa. Jakość zarządzania poszczególnymi portfelami i profesjonalizm ekspertów tego TFI zostały docenione już na łamach wcześniejszych publikacji w „Gazecie Wyborczej” (28 kwietnia 2004 r.), „Rzeczpospolitej” (25 września 2003 r.), „Pulsie Biznesu” (6 października 2004 r.) i „Parkietu” (10 października 2003 r.).
– Tego typu rankingi są przede wszystkim wskazówką dla potencjalnych inwestorów, którzy stoją przed trudnym wyborem optymalnego sposobu na pomnożenie swoich oszczędności – mówi Małgorzata Góra, Prezes Zarządu Union Investment TFI SA.
Przed takim wyborem zapewne znaleźli się już Ci inwestorzy, którzy zapisali się akcje PKO BP i teraz pozostali z wolnymi środkami, które znowu trzeba zainwestować.
– Z ostatnich informacji podawanych przez media wynika, że aż 140 tysięcy inwestorów indywidualnych zamierzało kupić akcje PKO BP za łączną sumę 20,6 mld zł. Jednak redukcja zamówień, która wyniosła 89,9 proc. spowodowała, że klienci otrzymali jedynie co dziesiątą zamówioną akcję. W akcje PKO BP można zainwestować także poprzez fundusz inwestycyjny. Dostępne aktualnie na rynku fundusze akcji dają swoim klientom możliwość osiągnięcia zysku
z inwestycji w akcje nie tylko jednego banku, ale i innych wiodących polskich spółek giełdowych przeróżnych sektorów gospodarki. Dodatkowym atutem inwestycji w fundusze inwestycyjne jest fakt, że są one zarządzane przez wybitnych znawców rynku, którzy na bieżąco śledzą nieustanne zmiany na rynkach kapitałowych – mówi Małgorzata Góra.
Prezes Góra zwraca uwagę na bardzo dobre wyniki funduszy Union Investment inwestujących w akcje spółek giełdowych: UniKorona Zrównoważony FIO i UniKorona Akcje FIO. Zajmują one pierwsze miejsca w swoich grupach instrumentów finansowych w kategorii inwestycji pięcioletnich. W tym czasie UniKorona Zrównoważony FIO wypracował 120,56% zysku a fundusz UniKorona Akcje FIO
– 176, 70% .
Nieograniczone możliwości czerpania zysków z rynku akcji daje także nowy produkt w ofercie towarzystwa – fundusz UniStoProcent Plus FIO. Jego konstrukcja pozwala nie tylko zarabiać w czasie hossy na rynku akcji, ale i ograniczyć straty z inwestycji w przypadku bessy na tym rynku.