W raporcie znajduje się następujące stwierdzenie: „Eurosystem [europejski system banków centralnych strefy euro] oczekuje, że w nadchodzących latach pojawi się jeszcze co najmniej jeden ogólnoeuropejski system kart płatniczych”; dalej zaś zauważa się, że system taki „stanowiłby istotny czynnik zwiększający różnorodność i konkurencyjny charakter rynku”.
W raporcie stwierdzono ponadto, iż „rozwiązania oparte na akcjonariacie” mogą prowadzić do „nadmiernych wzrostów cen”; jednym z wniosków jest również stwierdzenie, że „istnienie przynajmniej jeszcze jednego europejskiego systemu, stanowiącego własność banków, zmniejszyłoby ryzyko wzrostów cen”.
Peter Ayliffe, prezes organizacji Visa Europe, powiedział: „Chociaż nie mieliśmy jeszcze możliwości w pełni zapoznać się z treścią raportu, zgadzamy się z EBC, że europejski charakter systemów płatniczych powinien stać się jednym z głównych priorytetów realizowanych w najbliższej przyszłości. Organizacja Visa Europe zdecydowanie popiera wprowadzenie Europejskiego Obszaru Płatności w Euro oraz prawdziwego, wewnętrznego rynku płatności, co doprowadzi do zwiększenia konkurencji z korzyścią dla klientów. Ze strony banków europejskich odnotowujemy jednocześnie potrzebę i zamiar zachowania kontroli nad tak ważnym fragmentem ich działalności biznesowej”.
Peter Ayliffe dodał: „Dlatego też w ubiegłym miesiącu ogłosiliśmy plany kontynuowania przez Visa Europe działalności w postaci niezależnego stowarzyszenia europejskich instytucji członkowskich – zarządzanego w Europie, przez banki europejskie, z myślą o klientach na naszym kontynencie. Dzięki swojej wyjątkowej strukturze organizacyjnej, Visa Europe jest jedyną prawdziwie ogólnoeuropejską organizacją płatniczą. Witamy z zadowoleniem fakt, że w raporcie uznano potrzebę spójnego podejścia do kwestii opłaty transferowej (interchange) przez organa regulacji rynku na poziomie europejskim i krajowym. Jest to sprawa o podstawowym znaczeniu dla nieprzerwanego rozwoju nowoczesnego i innowacyjnego systemu płatniczego w Europie”.
Dążąc do wprowadzenia idei SEPA w życie, organizacja Visa Europe wdrożyła zaprojektowane specjalnie dla rynku europejskiego karty debetowe V PAY. Dzięki programowi V PAY banki wydające karty o zasięgu krajowym będą mogły w łatwy sposób przekształcić je w spełniające wymogi SEPA karty ogólnoeuropejskie.
Karty debetowe V PAY, powstałe na bazie technologii mikroprocesorowej i wymagające potwierdzenia transakcji kodem PIN, to produkty całkowicie bezpieczne. Dzięki europejskiemu charakterowi tego przedsięwzięcia, kart V PAY są projektowane i doskonalone zgodnie wymaganiami konsumentów w Europie.
Co więcej, dzięki nowemu systemowi obsługi transakcji organizacji Visa Europe, banki europejskie uzyskały dostęp do najnowszej technologii w tym zakresie, umożliwiającej im działanie i rywalizowanie na coraz bardziej otwartym i konkurencyjnym rynku europejskim.
Poczynając od 1 stycznia 2007 r., na rok przed wyznaczoną datą inauguracji obszaru SEPA, wszystkie platformy produktowe, przepisy operacyjne, systemy obsługi i cenniki organizacji Visa Europe osiągną całkowitą zgodność z wymogami SEPA. Od tego momentu karty Visa całkowicie zgodne z wymogami SEPA będzie mógł wydawać każdy bank członkowski Visa Europe, w każdym z 34 krajów i terytoriów wchodzących w skład organizacji (25 państw członkowskich UE oraz Andora, Gibraltar, Grenlandia, Islandia, Izrael, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Turcja).