Zrzeszająca banki członkowskie organizacja Visa Polska przyjęła nowy model biznesowy dla bankomatów, który będzie obowiązywać od 1 maja 2010 r., obniżając poziom międzybankowej opłaty bankomatowej do 1,3 zł.
Opłata z tytułu akceptacji kart jednego banku w bankomatach drugiego banku lub obsługiwanego przez niego operatora jest typową opłatą międzybankową, tzn. dotyczy wyłącznie banków; nie jest to opłata na rzecz organizacji Visa, która nie ma w niej żadnego udziału.
Przyjęte rozwiązania sprzyjają realizacji strategii Visa Europe – strategii rozwoju płatności bezgotówkowych, doceniającej jednak kwestię dostępu do ciągle potrzebnej gotówki poza oddziałami bankowymi:
1.poprzez bankomaty, w których naszym zdaniem będzie pojawiać się również coraz więcej innych usług, jak możliwość sprawdzenia salda rachunku, złożenia depozytu, wykonania przelewu, opłacenia rachunków, zmiany kodu PIN do karty czy doładowania telefonu komórkowego
2.poprzez takie usługi, jak Visa cash back, czyli możliwość wypłacenia jednorazowo do 200 zł w gotówce podczas płacenia za zakupy kartą Visa – szczególnie ważna w mniejszych miastach i miejscowościach, gdzie instalowanie bankomatów jest z natury rzeczy mniej uzasadnione ekonomicznie. Obecnie w Polsce już 20 tys. placówek detalicznych oferuje Visa cash back; jedna trzecia z nich to najbardziej popularne sklepy spożywcze, ale są to również inne sklepy, stacje benzynowe, restauracje, hotele czy placówki usługowe różnego typu.
>>> Zobacz także: Strategiczne posunięcie mBanku <<<
Źródło: Visa