Wielu Polaków marzy o tym, by przeprowadzić się za granicę na swoje złote lata. Oczywiście, każdy szuka czegoś innego. Niektórzy chcą mieć zagwarantowane słońce i wspaniałe plaże, inni chcą wypełnić swoje dni zajęciami kulturalnymi, czy nawiązać kontakty z miejscowymi. Zespół MoneyTransfers.com przyjrzał się szeregowi czynników, aby stworzyć listę najlepszych miejsc, w których można spędzić emeryturę.
Przyjrzeliśmy się względom praktycznym, takim jak koszty utrzymania, ceny nieruchomości i przystępność opieki zdrowotnej dla ekspatów, jak również przyjazności mieszkańców, liczbie miast bogatych w kulturę, jakości środowiska i postrzeganiu jakości życia. Czytelnicy mogą zapoznać się z wykorzystanymi zestawami danych poniżej.
Nie będziemy się skupiać na porównywaniu plaż z górami, czy miejsc z upalnym słońcem z tymi z łagodniejszym klimatem. Pokażemy wam kraje, które uplasowały się na szczycie listy, według wcześniej wspomnianych wskaźników.
Ocena najlepszych krajów europejskich do spędzenia emerytury
Pierwsza piątka może wprawić was w osłupienie, albo i nie. Zobaczmy więc, jak powstała nasza lista.
Do naszej analizy wzięliśmy 21 krajów europejskich, dla których wszystkie dane, których szukaliśmy, były dostępne. Użyliśmy różnych zbiorów danych, aby uszeregować je w rankingu, przyznając im odpowiednio więcej punktów za lepszą pozycję w każdej kategorii.
Do oceny kosztów utrzymania wykorzystaliśmy Numbeo Cost of Living Index (Indeks Numbeo o Kosztach Życia), który wykorzystuje różne źródła, takie jak strony internetowe supermarketów i firm taksówkarskich, ankiety i instytucje rządowe, aby porównać, jak drogie jest życie w każdym kraju na świecie.
Ceny nieruchomości mogą oczywiście różnić się w zależności od części kraju, dlatego połączyliśmy dane Statista dotyczące średniej ceny wynajmu w kluczowych miastach z Global Property Guide (Globalnym Przewodniku o Rynku Nieruchomości), aby dać wam wyobrażenie o tym, ile będzie kosztował wasz nowy dom.
To, jak wysoko obywatele danego kraju oceniają swoje zadowolenie z życia, może być jednym z sygnałów, że mieszkają w pożądanym miejscu. Aby uwzględnić tę miarę, użyliśmy OECD’s Better Life Index (Indeksu Lepszego Życia OECD), który bierze pod uwagę ocenę ludzi dotyczącą ich życia jako całości.
Kultura jest ważna dla większości ekspatów, jednak trudno ją określić ilościowo, ponieważ mogłoby to sugerować, że kraje z niską punktacją nie są pod wieloma względami bogate kulturowo. Postanowiliśmy więc porównać liczbę miejscowości w danym kraju, które znajdują się w European Commission Cultural and Creative Cities Monitor (Monitorze Miast Kultury i Kreatywności Komisji Europejskiej), który uwzględnia takie czynniki, jak środowisko, festiwale, promocję kreatywności i ofertę kulturalną.
Uznaliśmy również za istotne, aby sprawdzić, jak łatwo jest obcokrajowcom przeprowadzić się do danego kraju i jak przyjmowani są oni w nowym miejscu. W tym celu wykorzystaliśmy dane z ankiety InterNation’s Expat Insider, która zadaje ekspatom wiele pytań dotyczących życia w krajach na całym świecie. Zawiera ona indeks „łatwości zadomowienia się” wraz z częścią o życzliwości mieszkańców, którą uwzględniliśmy.
Na koniec musieliśmy uwzględnić w rankingu opiekę zdrowotną. Dokonaliśmy tego poprzez sprawdzenie pozycji danego kraju w indeksie Numbeo Healthcare Index (Indeks Numbeo o Opiece Zdrowotnej), który uwzględnia opinie obywateli na temat jakości opieki, wyposażenia i przystępności cenowej.
Parę słów od CEO, Jonathana Merry
Chcąc dostarczyć naszym czytelnikom jak najdokładniejsze dane, zespół MoneyTransfers.com starannie opracował listę najlepszych krajów europejskich do spędzenia emerytury. Podczas gdy Hiszpania, Portugalia i Grecja od dawna uważane są za popularne miejsca dla emerytów, miejsce Belgii na drugiej pozycji może być zaskoczeniem dla niektórych czytelników. Zdecydowaliśmy się uwzględnić przyjazność jako kluczowy czynnik w tym przewodniku, ponieważ uważamy, że to jak przyjazny jest dany kraj i jego mieszkańcy, jest ważnym wskaźnikiem do podjęcia decyzji o przeprowadzce. Naszym zamiarem było przedstawienie naszym czytelnikom wszystkich faktów.
Źródło: https://moneytransfers.com/pl/