Polskiemu sportowi przewodzi ministra w sukience, pożary gasi kobieta, a zarządzeniem długami profesjonalnie zajmuje się… pani windykator.
Mimo, że wciąż istnieje podział na męskie i kobiece zawody, to są profesje, w których panie radzą sobie równie dobrze, jak mężczyźni. Na przykład w bydgoskiej firmie windykacyjnej EGB Investments S.A., zatrudniającej niemal 200 pracowników, aż 75% stanowisk piastują kobiety.
Mężczyzna i kobieta jak yin i yang
Branże, postrzegane dotąd jako męskie, feminizują się coraz częściej — kobiety realizują się zawodowo jako policjantki, strażaczki czy strażniczki graniczne. Okazuje się, że także w zawodzie windykatora panie radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni. Kobiety często wykazują o wiele więcej empatii, a w kontaktach z wierzycielami okazują się mniej konfrontacyjne, a bardziej nastawione na znalezienie kompromisu. Mężczyźni natomiast bywają bardziej konkretni i chętniej niż kobiety podejmują odważne decyzje.
„Skutecznie i nowocześnie prowadzone działania windykacyjne są kompilacją obszarów, w których dobrze radzą sobie zarówno panowie – na przykład obsługa systemów informatycznych, jak i panie, wyróżniające się wysoką odpornością na stres i koniecznymi w tym zawodzie umiejętnościami interpersonalnymi” – mówi Jolanta Małgorzata Niewiarowska, Wiceprezes Zarządu EGB Investments S.A., współtwórca Polskiego Związku Windykacji, która w firmie zajmuje się głównie tematyką prawną.
Rekrutacja też jest kobietą
Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy w 2011 r.”, wynika, że panie są mniej aktywne zawodowo – pracę podejmuje 48,7 proc. z nich, w porównaniu do 64,7 proc. mężczyzn. Przykład EGB Investments S.A. pokazuje, że rzeczywistość na rynku zatrudnienia może wyglądać inaczej. W spółce, w której trzy czwarte stanowisk piastują kobiety, większe zainteresowanie pań branżą windykacyjną widać już na etapie rekrutacji.
„ Kobiety potrafią skutecznie słuchać, efektywnie przekonywać do swojego zdania, a ich umiejętności interpersonalne doskonale wpisują się w społeczny charakter relacji pomiędzy windykatorem a dłużnikiem” – mówi Jolanta Małgorzata Niewiarowska, Wiceprezes Zarządu EGB Investments S.A. –„Dlatego panie coraz częściej aplikują na stanowiska w naszej firmie” – dodaje.
Równość płci i przywilejów
Spółka EGB Investments S.A. wyprzedza krajową tendencję, nakreśloną w badaniu International Business Report 2012, opracowanym przez Grant Thornton International, zgodnie z którą 30% kobiet w Polsce zajmuje stanowiska dyrektorskie. W bydgoskiej Spółce niemal połowa biur zarządzana jest przez kobiety. Panie doskonale sprawdzają się na stanowiskach menedżerskich, sprawując pieczę m.in. nad sekcją windykacji (dyrektorem jest pani, a wśród trzech zastępców dwoje stanowią kobiety), zarządzania wierzytelnościami, marketingu i administracji. Zapewnienie równych szans w zakresie awansu na wyższe stanowiska kierownicze pozwala Spółce na optymalne korzystanie z potencjału tkwiącego w pracownikach obu płci. W EGB Investments S.A. równość panuje także w dostępie do przywilejów, pozwalających na łączenie obowiązków zawodowych z posiadaniem rodziny i dzieci. Specjalny system przywilejów rodzicielskich zapewnia zarówno kobietom, jak i mężczyznom np. możliwość pracy z domu czy uzyskanie dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.
Źródło: EGB Investments S.A.