Pomimo pesymistycznych prognoz dotyczących stanu gospodarki i własnej sytuacji finansowej, polska rodzina planuje wydać na Święta Bożego Narodzenia blisko 1800 złotych – to znacznie więcej niż w roku ubiegłym.
Polacy najczęściej będą kupować w prezencie kosmetyki i perfumy, po które wybiorą się do hipermarketu lub zamówią w Internecie. Rodzice wybiorą dla dzieci zabawki edukacyjne, które wraz z książkami stanowią najczęściej wybierany prezent, niemal w każdym europejskim kraju. Takie wnioski płyną z badania „Zakupy świąteczne 2010” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Deloitte po raz kolejny zrealizował badanie, w którym zapytał konsumentów z Polski i 17 innych europejskich krajów o plany dotyczące świątecznych zakupów. Respondenci odpowiadali także na pytania dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju oraz budżetu swojego gospodarstwa domowego. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polacy wyrażają bardziej pesymistyczne opinie na temat własnej sytuacji finansowej. Tylko 23% rodaków uważa, że ich status materialny poprawi się w nadchodzącym roku – to o 5 punktów procentowych mniej niż rok temu.
Z badania wynika, że Polacy będą racjonalizować wydatki świąteczne i skupią się na praktycznych oraz tańszych prezentach. Jednak w porównaniu z 69% Europejczykami, tylko 45% polskich konsumentów zamierza kupować prezenty w ramach promocji.
„W okresie świątecznym największym zainteresowaniem będą się cieszyć artykuły użytkowe oraz marki własne sieci detalicznych. Ponadto Polacy deklarują, że świąteczne potrawy w znacznym stopniu zostaną przygotowane z produktów dostępnych w sieciach dyskontowych. W porównaniu ze średnią europejską, która wynosi 37 % , zainteresowanie tego typu towarami jest w Polsce wyższe i sięga 44%.” – zaznacza Magdalena Jończak, Starszy Menedżer w dziale Konsultingu Deloitte.
Za świąteczne zakupy zapłacimy głównie gotówką z oszczędności, a rzadziej za pomocą kredytów, wykorzystamy także punkty z programów lojalnościowych.
„Taka tendencja widoczna jest w całej Europie, dlatego ważne jest, aby sprzedawcy zwiększyli zakres i promocję swoich programów lojalnościowych. Zmiana strategii w Polsce jest zasadna, gdyż konsumenci deklarują, że w tym roku na zakup świątecznych prezentów wydadzą więcej niż przed rokiem – mówi tak 32% ankietowanych . Warto również zaznaczyć, że Polacy podobnie jak pozostali Europejczycy przeznaczą największą część budżetu właśnie na prezenty (43%)” – mówi Adam Chróścielewski, Starszy Menedżer w dziale Audytu Deloitte.
Ponad połowa Polaków najchętniej otrzymałaby pod choinkę kosmetyki oraz perfumy. Na drugim miejscu na liście najbardziej pożądanych prezentów znalazła się gotówka, na trzecim – książki. W rankingu 10 wymarzonych upominków nie znalazły się płyty CD z muzyką, a ubrania i obuwie spadły w zestawieniu z czwartej na siódmą pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nowinki technologiczne (np. telewizor 3D) są na końcu listy Top 10 upragnionych prezentów.
„Nasi rodacy to jedyni Europejczycy, którzy w pierwszej kolejności chcieliby dostać kosmetyki i perfumy. W pozostałej części kontynentu najwięcej wskazań miały, niedoceniane u nas, kupony podarunkowe, książki oraz gotówka. Natomiast na pierwszym miejscu wśród prezentów, kupowanych dzieciom w Polsce znalazły się gry edukacyjne, które planuje nabyć połowa respondentów. Jest to najchętniej wybierany produkt w 17 z 19 ankietowanych państw. Na dalszych pozycjach znajdują się książki, odzież, obuwie i gry planszowe.” – dodaje Magdalena Jończak z Deloitte.
Hipermarkety i specjalistyczne sieci sklepów oraz Internet to najbardziej popularne miejsca, w których Polacy dokonują zakupu świątecznych prezentów. Sklepy wielkopowierzchniowe są częściej odwiedzane przez osoby w wieku 45-64 lat (24%). Badanie pokazuje jednak, że niezależnie od płci, poziomu dochodów, wykształcenia oraz wieku, kluczową rolę we wszystkich etapach zakupu upominków odgrywa Internet. Polacy właśnie tam zaczynają szukać pomysłów na prezenty (74% respondentów), sprawdzają ceny oraz wybierają odpowiedni sklep, w którym można dokonać finalnego zakupu.
„Raport pokazuje, że Internet staje się takim miejscem dokonywania zakupów jak konwencjonalne sklepy. W tym roku 30% Polaków planuje zarobić zakupy świąteczne on-line. Statystyki te wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wtedy niewiele ponad 20% respondentów deklarowało, ze zrobi zakupy w sieci. Klienci przyzwyczajają się do kupowania w ten sposób oraz nabierają zaufania do bezpieczeństwa płatności i dostaw. Polscy konsumenci szukają prezentów równie często w tradycyjnych sklepach jak i sklepach internetowych – odpowiednio 75% i 74%.” – mówi Adam Chróścielewski z Deloitte.
Użytkownicy sieci najczęściej korzystają ze stron internetowych sprzedawców detalicznych, wyszukiwarek oraz stron umożliwiających porównywanie cen. Polacy wyróżniają się spośród wszystkich krajów europejskich – wolą korzystać ze stron internetowych sprzedawców (65 %) niż z innych stron.
Źródło: Deloitte