Statystyki policyjne* dowodzą, że wielu rowerzystów ulega wypadkom lub powoduje poważne szkody innym, a sam rower też bywa łakomym kąskiem dla złodziei. Od różnych ryzyk związanych z użytkowaniem roweru można się ubezpieczyć. Często ma się już takie ubezpieczenie „przy okazji” i nawet o tym nie wie.
Jazda na rowerze jest coraz bardziej modna i popularna. Każdego dnia, a szczególnie w weekendy, na ścieżki rowerowe i ulice wyjeżdżają setki cyklistów. Rowerzyści dla swojej ochrony mogą skorzystać z wielu produktów WARTY. Zakres ubezpieczeń, które pokryją szkody rowerzyście jest dużo szerszy, co oznacza, że można z nich skorzystać także w wielu innych okolicznościach, nie tylko tych związanych z rowerowym hobby.
Ubezpieczenie roweru od kradzieży
Ochronę roweru przed kradzieżą z włamaniem, rabunku oraz innymi przypadkami losowymi w miejscu zamieszkania zapewniają polisy mieszkaniowe WARTA DOM i WARTA DOM KOMFORT. Rower zaliczany jest tu do grupy ruchomości domowych. Ochronę roweru podczas wypraw poza miejsce zamieszkania – na terenie Polski i za granicą – umożliwia rozszerzenie polisy mieszkaniowej o ubezpieczenie bagażu podróżnego.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty (OC)
Potrącenie przechodnia w parku, czy uszkodzenie zaparkowanego na ulicy samochodu, nie należą do rzadkości. Roszczenia osób trzecich w takich i innych przypadkach, pokryje ubezpieczenie OC osób fizycznych w życiu prywatnym. Można je wykupić jako odrębną polisę lub rozszerzenie polisy mieszkaniowej.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Następstwa nieszczęśliwych wypadków, skutkujące trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią ubezpieczonego rowerzysty, objęte są ubezpieczeniem NNW WARTA POMOC W WYPADKU. Z podstawowej opcji tej polisy WARTA zrefunduje też koszty naprawy lub nabycia protez i środków pomocniczych (do wysokości 10% sumy ubezpieczenia określonej w umowie). Wersja rozszerzona ubezpieczenia zapewni świadczenie w sytuacji całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub nauki, pokryje koszty leczenia, rekonwalescencji a nawet operacji plastycznej. Ubezpieczenie NNW można wykupić jako odrębną polisę lub rozszerzenie polisy mieszkaniowej.
****
*Statystyki policyjne
W 2010 roku rowerzyści uczestniczyli w 3.918 wypadkach drogowych, w których zginęło 290 osób, a rany odniosło 3.806 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści – 280 zabitych oraz 3.494 rannych.
Rowerzyści przyczynili się do powstania 1.588 wypadków, w których zginęło 140 osób, a 1.519 osób doznało obrażeń ciała. Szczególnie tragiczne w skutkach były wypadki na obszarze niezabudowanym – w co czwartym takim wypadku była ofiara śmiertelna, na obszarze zabudowanym w co siedemnastym.
Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów było:
– nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – 694 wypadki,
– nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu – 251 wypadków,
– nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 107 wypadków.
Kierujący rowerem najwięcej wypadków spowodowali w czerwcu – 277 (17,4% ogółu), zginęły w nich 24 osoby (17,1%), a rany odniosło 267 osób (17,6%).
Najwięcej zdarzeń rowerzyści spowodowali w piątki (17,4 % ogółu) w soboty (15,6 % ogółu) oraz w środy (15,1 % ogółu).
Z analizy wieku rowerzystów , którzy spowodowali wypadek wynika, że największe zagrożenie powodują dzieci i osoby starsze, przy czym wypadki z udziałem osób starszych pochłonęły zdecydowanie więcej ofiar śmiertelnych. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 456 wypadków (28,7% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęło w nich 75 osób (53,6%), a 399 zostało rannych (26,3%). W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat spowodowały 354 wypadki (22,3% ogółu) w wyniku których zginęło 11 osób (7,8%), a 359 osób doznało obrażeń ciała (23,6%).
Źródło: Warta