Do osłabienia naszej waluty przyczyniła się sytuacja na Węgrzech, gdzie forint osłabł o prawie procent, zarówno w stosunku do dolara, jak i do euro. Obserwowane dzisiaj osłabienie forinta wobec euro sprawiło, że węgierska waluta była najsłabsza od dwóch lat. W przypadku kursu EUR/PLN słabość walut regionu przełożyła się na wzrost kursu do poziomu 3,9950. Zgodnie z przewidywaniami inwestorzy przystąpili do sprzedaży wspólnej waluty i odkupywania złotego zanim kurs sięgnął psychologicznego poziomu 4 złotych za euro. Rozpoczęło to korektę, która bardzo szybko zepchnęła kurs EUR/PLN poniżej poziomu 3,95, czyli do poziomu wsparcia wyznaczanego przez linię trendu wzrostowego.
Wpływ na duży spadek kursu EUR/PLN miała również przecena wspólnej waluty na rynku międzynarodowym po tym jak szef EBC, dużo łagodniej wypowiadał się na temat potencjalnych podwyżek stóp procentowych. Bez wpływu na rynek pozostała natomiast debata nad samorozwiązaniem polskiego Sejmu.
Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach spodziewamy się powrotu trendu wzrostowego dla kursu EUR/PLN i kolejnego ataku na poziom 4,00.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Nocny handel na rynku azjatyckim przebiegał bardzo spokojnie. Dopiero handel w Europie spowodował udany atak na poziom 1,23 i dalszy wzrost do dziennego maksimum na 1,2330. Pozostawienie stóp w Wielkiej Brytanii oraz w Eurolandzie na niezmienionym poziomie było zgodne z oczekiwaniami rynku, dlatego nie wywarło wpływu na handel.
Ważna okazała się natomiast konferencja szefa Fed-u, Jean Claude’a Tricheta, która nie była tak „jastrzębia” jak się spodziewano.
Opublikowane zostały także tygodniowe dane z rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych spadła do 299 tys. wobec 302 tys. w zeszłym tygodniu. Dolar umocnił się gwałtownie, spychając euro w kierunku 1,22.
O godz. 15:45 za euro płacono 1,2215 dolara.
Krótkoterminowa prognoza
Zrewidowanie oczekiwań rynku przez szefa EBC może wyzwolić odwrót uczestników rynku od wspólnej waluty na rzecz dolara. Jeżeli bariera na 1,22 zostanie przełamana, eurodolar może podążyć w kierunku wsparcia 1,2040.
Raport przygotowali:
Maciej Chojnacki