Krajową walutę nieznacznie osłabiła również decyzja Rady Naczelnej PSL, która zdecydowała, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie przystąpi do koalicji rządowej tworzonej przez PiS i Samoobronę. Informacja ta osłabiła złotego. Kurs EUR/PLN wzrósł z 3,87 do 3,8820 po ogłoszeniu decyzji. Po chwilowych wahaniach rynek ustabilizował się, co potwierdza tezę, że inwestorzy uodpornili się na naszą politykę.
Krótkoterminowa prognoza
Zbliżający się długi weekend powinien ustabilizować sytuację na naszym rynku walutowym, a kursy EUR/PLN i USD/PLN powinny podążać za rynkiem eurodolara.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
W dniu dzisiejszym, podczas sesji europejskiej kurs EUR/USD kontynuował rozpoczętą jeszcze w nocy korektę. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,2469 dolara (7-miesięczne maksimum tej pary) do 1,2406. Obserwowana korekta nie jest jednak budowana w oparciu o czynniki fundamentalne i ma ona wyłącznie techniczne podstawy. Jej maksymalny zasięg wyznacza w tej chwili wsparcie na 1,24 dolara, którego pokonanie bez pomocy czynników makro jest mało prawdopodobne.
Takim czynnikiem nie była informacja z Departamentu Pracy USA o liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w minionym tygodniu, która wzrosła o 11 tys. do 315 tys. Są to dane gorsze od rynkowych prognoz, które mówiły o wzroście do 305 tys. z 304 tys. (po korekcie) przed tygodniem.
O godzinie 15:30 kurs EUR/USD znajdował się na poziomie 1,2435.
Krótkoterminowa prognoza
O dalszych zmianach eurodolara rozstrzygnie wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke. Jeżeli zasugeruje on bliski koniec podwyżek stóp w USA, zakończy się to wyprzedażą dolara. W przeciwnym razie, będzie to stanowić pretekst do kontynuacji korekty.
Raport przygotował:
Maciej Chojnacki
WGI