Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes zarządu mBanku ds. zarządzania ryzykiem została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet w polskich finansach. Ranking powstał w ramach raportu Kobiety w finansach, z inicjatywy Znanych Ekspertek.
Celem projektu realizowanego przez Znane Ekspertki, czyli inicjatywę promującą obecność kobiet w mediach i debacie publicznej, było sprawdzenie, jak dużo kobiet odniosło sukces w sektorze finansowym. I przedstawienie sylwetek tych, które zajmują czołowe pozycje w biznesie stereotypowo zarezerwowanym dla mężczyzn.
Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka wynika, że choć kobiety stanowią prawie 61 proc. pracowników sektora finansowego, tylko 16,8 proc. zajmuje stanowiska w zarządach, 12,8 proc. w radach nadzorczych, a 9,7 proc. znajduje się w roli CEO tych firm i instytucji. Choć podział płci na najwyższych stanowiskach wciąż daleki jest od równego, wyniki te są lepsze od światowych czy europejskich średnich.
Organizatorzy raportu postanowili wyróżnić panie odnoszące sukcesy w branży finansowej. Tak powstała lista 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego. Spośród nich wybrano dziesięć kobiet, które zdaniem twórców raportu i kapituły konkursu, uznać można za top 10 polskich finansistek. Wśród nich znalazła się wiceprezes mBanku Lidia Jabłonowska-Luba. W gronie najbardziej wpływowych wymieniono również dwie inne panie związane z mBankiem – Agnieszkę Słomkę-Gołębiowską i Teresę Mokrysz z rady nadzorczej mBanku.
– Jest mi bardzo miło znaleźć się w tak szacownym gronie. Mam nadzieje, że nasz przykład pokaże wszystkim paniom, że również w świecie finansów możemy odgrywać istotną rolę, dzięki zdobytej wiedzy, doświadczeniu oraz solidnej pracy – mówi Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes zarządu mBanku ds. zarządzania ryzykiem.
– Z wielu dostępnych ostatnio informacji prasowych i analiz wynika, że rola kobiet w biznesie, również w świecie finansów rośnie. W Polsce mimo pewnych korzystnych zmian, takich jak np. jeden z najwyższych w Europie wskaźników udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w spółkach niepublicznych, nadal jest wiele do zrobienia. Dotyczy to zwłaszcza udziału kobiet we władzach spółek publicznych, w tym instytucji finansowych. Obecność kobiet we władzach poprawia proces podejmowania decyzji, co może wpływać pozytywnie na wyniki spółki. Rady nadzorcze, w których udział kobiet jest wyższy, są bardziej skrupulatne w wykonywaniu swoich obowiązków i bardziej aktywne w nadzorowaniu spółki, choć mają większą awersję do ryzyka – dodaje Agnieszka Słomka-Gołębiowska, członek rady nadzorczej mBanku.
Raport Kobiety w finansach powstał pod osobistym patronatem wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. edukacji finansowej Izabeli Leszczyny oraz pod patronatem Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Banków Polskich.