O ograniczenie negatywnego wpływu operacji LTRO na pozycję konkurencyjną banków spoza strefy euro apelowali uczestnicy II Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Na tematy związane z kryzysem oraz przyszłością sektora bankowego przez 3 dni dyskutowali m.in bankowcy z kraju i zagranicy, przedstawiciele polskiej oraz unijnej administracji oraz akademicy.
Dyskusja o sytuacji banków, która w dużej mierze determinowana jest przez konieczność dostosowania działalności biznesowej do wymogów nowego ładu regulacyjnego, budziła emocje i podzieliła uczestników Kongresu. Było to także widoczne w kontekście oceny skutków działań EBC. Zdaniem części panelistów operacje LTRO pozostają bez wpływu na przepływ taniego pieniądza kredytowego wewnątrz międzynarodowych grup kapitałowych i służą jedynie wsparciu sprzedaży papierów skarbowych finansujących potrzeby pożyczkowe państw strefy euro.
W opinii większości uczestników dominował jednak pogląd, że działania EBC, mimo, że dyktowane potrzebą chwili, stanowią faktyczną formę dotacji dla części podmiotów sektora.
Zdaniem Prezesa PKO Banku Polskiego, taka polityka stawia europejskie instytucje kredytowe w uprzywilejowanej pozycji i ogranicza zdolność konkurencyjną banków spoza strefy euro.
– Prawo powinno gwarantować równe zasady dla wszystkich uczestników gry rynkowej, tymczasem EBC oferuje niektórym bankom płynność poniżej ceny rynkowej, nie wymagając przy tym konkretnych działań restrukturyzacyjnych. To prowadzi do hazardu moralnego i sytuacji, w której podatnik ponosi koszt nieodpowiedzialnych strategii biznesowych banków. Jednocześnie brakuje konkretnych rozwiązań, które mogłyby stanowić rekompensatę dla banków spoza strefy euro – powiedział Zbigniew Jagiełło.
Ten pogląd stał się podstawą jednej z przyjętych podczas obrad rekomendacji.
W opinii uczestników Kongresu istotnym problemem sektora bankowego w Polsce pozostaje brak długoterminowych pasywów oraz uzależnienie banków od zagranicznego finansowania spółek macierzystych i pieniądza depozytowego, co wiąże się z ryzykiem niebezpiecznie wysokiego oprocentowania lokat bankowych. Na wysokim poziomie kształtuje się także relacja kredytów do depozytów. W tym kontekście uczestnicy Kongresu postulowali odbudowę rynku międzybankowego, upowszechnienie obligacji bankowych i racjonalną politykę zarządzania wypracowanym zyskiem. Na tym tle PKO Bank Polski prezentuje wskaźnik kredytów do depozytów na poziomie znacznie poniżej średniej sektora oraz konserwatywny model działalności oparty o zróżnicowane finansowanie i odpowiedzialną politykę dywidendową pozwalającą na bezpieczny wzrost aktywów.
W poszczególnych debatach związanych z rozwojem bankowości detalicznej, wyzwaniami dla rynku kapitałowego oraz finansowaniem działalności bankowej PKO Bank Polski reprezentowany był przez Wiceprezesów Zarządu Andrzeja Kołatkowskiego, Jakuba Papierskiego, Jacka Obłękowskiego oraz Bartosza Drabikowskiego.
PKO Bank Polski był partnerem głównym wydarzenia.
Źródło: PKO Bank Polski