Wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym spadła wartość środków przeznaczonych na przyszłe emerytury z drugiego filara. Łączna wartość aktywów netto działających na polskim rynku otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyła się o -3,8 mld PLN (-1,7%) do poziomu 222,1 mld PLN.
W sumie, w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku, drugofilarowe środki zwiększyły swoją wartość zaledwie o +0,4%, co stanowi jeden z najgorszych wyników od początku istnienia OFE w Polsce.
Na zeszłomiesięczny spadek aktywów wpływ miały ujemne wyniki osiągnięte przez zarządzających funduszami, które zmniejszyły wartość zarządzanych przez nich środków aż o -6,7 mld PLN. Średnia zmiana wartości jednostki rozrachunkowej we wrześniu wyniosła -2,9%, a rozpiętość między najlepszym (OFE Polsat) i najgorszym wynikiem (OFE PZU „Złota Jesień”) wyniosła 1,14 pkt procentowego. Na straty przyszłych emerytów kluczowy wpływ miała kontynuacja negatywnej sytuacji na polskim rynku akcji, z którą mamy do czynienia od czerwca br. Tym razem podstawowy indeks warszawskiej giełdy WIG stracił aż -9,4%, a indeks największych spółek WIG20 spadł o -10,7%. Ponadto we wrześniu, po 7 miesiącach wzrostów, stratne okazały się również inwestycje na rynku obligacji skarbowych, gdzie indeks IROS zmniejszył swoją wartość o -0,4%.
Pozytywny wpływ na aktywa OFE miał natomiast napływ nowych środków, który we wrześniu wyniósł +2,9 mld PLN, na co tak naprawdę złożyły się dwa strumienie. Jeden z nich stanowiły pieniądze przekazane funduszom emerytalnym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które zwiększyły wartość aktywów netto o 1,0 mld PLN. Należy przy tym zauważyć, że z tej kwoty, 0,4 mld PLN zostało wysłane przez ZUS 31 sierpnia, co zwiększyło środki zgromadzone w OFE na początku września. Z kolei na drugi strumień złożyły się środki wynikające z rozliczeń dodatnich przepływów z sierpniowej sesji transferowej, które 1 września podniosły wartość aktywów netto OFE o +1,9 mld PLN.
Wrzesień przyniósł spadek wartości aktywów 11 z 14 działających na polskim rynku otwartych funduszy emerytalnych. Do udanych miniony miesiąc zaliczy zapewne lider dynamiki wzrostu aktywów, jakim okazał się PKO BP Bankowy OFE (+1,1%). Kluczem do wysokiej pozycji były wyniki sesji transferowej, która według naszych szacunków przyniosła temu OFE ponad 180 mln PLN nowych środków. W pierwszej trójce znalazły się również AEGON OFE (+0,7%) i Nordea OFE (+0,6%), które również wypadły bardzo dobrze podczas ostatnich migracji drugofilarowych uczestników. Z kolei na drugim biegunie znalazły się największe fundusze, czyli Aviva OFE (-2,5%), OFE PZU „Złota Jesień” (-2,4%) oraz ING OFE (-2,3%). We wszystkich przypadkach mieliśmy do czynienia z wynikami inwestycyjnymi poniżej średniej rynkowej oraz z niską efektywnością w pozyskiwaniu klientów od konkurencji podczas sierpniowej sesji transferowej.
Źródło: Analizy Online