By cieszyć się mieszkaniem przez długie lata należy już na początku dokonać dobrego wyboru. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając nieruchomość? Jakie czynniki mogą wpłynąć na komfort mieszkania w konkretnej inwestycji?
Cena i sposób kredytowania
Do niedawna wszystkie media informowały nas o kryzysie gospodarczym. Sytuacja na rynku była niepewna więc Polacy starali się optymalizować swoje wydatki. Pomimo tego, iż sytuacja unormowała się, polityka kredytowa banków wciąż jest restrykcyjna, dlatego też, decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy wziąć to pod uwagę. Należy przeprowadzić dokładną analizę swoich możliwości finansowych i dostosować do nich nieruchomość oraz jej sposób finansowania. Średnia zdolność kredytowa polaków wynosi ok. 300 000 – 350 000 zł co zazwyczaj pozwala na zakup mieszkania do 50 mkw. Pomocny może okazać się program rządowy Rodzina na Swoim, który pomaga w spłacie do 50% odsetek przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu. Polacy chętnie sięgają po kredyty preferencyjne ponieważ w dobie kryzysu każda zaoszczędzona złotówka może okazać się niezwykle ważna. W kredycie tym można zakupić mieszkania zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Jak oceniają specjaliści z branży nieruchomości ceny mieszkań ustabilizowały się, raczej nie powinniśmy spodziewać się spadków. Dobierając mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na jego cenę odnosząc się do kwestii lokalizacji, sposobu wykonania i wykończenia inwestycji, średnich cen za mkw w danym rejonie, prestiżu firmy deweloperskiej.
Lokalizacja
W ostatnim czasie przy wyborze mieszkania Polacy zwracali mniejszą uwagę na zlokalizowanie inwestycji. Ważniejsza była oczywiście cena. Jednak lokalizacja jest czynnikiem niezwykle ważnym dla komfortu mieszkania w danej inwestycji. Spora odległość od miejsca pracy wiążąca się z koniecznością podróżowania w korkach może skutecznie zniechęcić przez co myśl o powrocie do mieszkania zamiast napawać radością będzie przyprawiała o frustrację.
Metraż
Warto zwrócić uwagę na metraż nieruchomości. Bywa tak, że nabywcy postanawiają zakupić mieszkanie 70 metrowe, jednak po oglądnięciu kilku tego typu lokali dochodzą do wniosku, że są one dla nich zdecydowanie zbyt duże. Mieszkania cieszące się największą popularnością to te dwupokojowe o metrażu nieprzekraczającym 50 mkw. Uwarunkowane jest to zarówno możliwościami finansowymi jak i tym, iż taki metraż pozwala na optymalne urządzenie mieszkania. Należy zastanowić się jak duża powierzchnia będzie nam potrzebna do tego by móc mieszkać wygodnie.
Miejsce parkingowe
Jeśli posiadamy samochód ważnym czynnikiem przy wyborze konkretnej nieruchomości będzie możliwość wykupienia garażu czy też miejsca parkingowego. Poszukiwanie miejsca do pozostawienia samochodu pod blokiem może okazać się uciążliwe dlatego warto wybierać inwestycje gdzie do konkretnego mieszkania będzie z góry przypisane miejsce postojowe.
Doświetlenie i poziom hałasu
Mieszkanie by dobrze się w nim funkcjonowało, przy zoptymalizowanych kosztach powinno być odpowiednio doświetlone. Okna idealnych mieszkać powinny wychodzić na południowy zachód co pozwoli na uzyskanie światła naturalnego przez dłuższy czas. Istotne będzie też piętro tak by okoliczne bloki czy roślinność nie przysłaniały widoku, a co za tym idzie nie odbierały światła. Godnym uwagi będzie też poziom hałasu w mieszkaniu. Czynnikami wpływającymi na to będzie odległość od lotnisk, kolei, autostrad czy dużych węzłów komunikacyjnych, a także współczynnik izolacyjności akustycznej okien. Izolacja akustyczna jest wyrażana w decybelach, określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza oknem, redukcji za pomocą okien o 10 dB oznacza że w pomieszczeniu słyszalne będzie 50% mniej ulicznego zgiełku.
Przyłączenie mediów
Istotnym będzie również przyłączenie mediów. Zarówno pod kontem ewentualnych remontów jak i optymalizacji kosztów zamieszkania. Jeśli będziemy chcieli zmienić układ mieszkania warto wiedzieć jak rozplanowana jest sieć wodna i elektryczna. Potencjalni nabywcy zwracają również uwagę na zlokalizowanie liczników. Wygodne dla mieszkańców będą lokale, w których ciepła woda przyłączona jest odgórnie w całym bloku dzięki czemu w mieszkaniu nie znajduje się piecyk gazowy. Podczas rozmowy z deweloperem warto zorientować się również w kwestiach ogrzewania mieszkań, przyłączy Internetu, telewizji kablowej, domofonów czy systemu monitoringu osiedla.
Zapewne każdy przy wyborze mieszkania będzie kierował się innymi kwestiami. Zarówno przy samodzielnym przeglądaniu ofert mieszkań, jak i współpracy z pośrednikiem nieruchomości warto pamiętać o sprawdzeniu jak największej ilości szczegółów, by zakup i późniejsze eksploatowanie własnego „M” były dla nas przyjemnością. Mieszkanie to inwestycja na lata i przez ten cały okres powinna napawać nas radością.
Źródło: Times Square Public Relations