Największy udział w wyniku finansowym Grupy PZU miała spółka majątkowa, której zysk netto wyniósł 867,1 mln złotych, czyli o 48,9 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei zysk PZU Życie SA wzrósł o 81,4 proc., osiągając poziom 577,8 mln złotych.
Składka przypisana brutto Grupy PZU wyniosła 7.006,6 mln złotych. Na tę kwotę składa się 4.144,4 mln złotych z ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz 2.862,2 mln z ubezpieczeń na życie. Wzrost przypisu składki w PZU SA jest efektem znacznego zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń OC (komunikacyjnych i pozostałych) oraz wypadkowych (assistance tourist). Większy przypis odnotowano także w ubezpieczeniach rolnych oraz finansowych. Przypis składki PZU Życie SA zwiększył się w omawianym okresie o 11,5 proc. Uwagę zwraca szczególnie fakt przełamania trendu spadkowego w przypisie składki z ubezpieczeń indywidualnych, który wzrósł o 9,8 proc. Istotnie, bo aż o 11,6 proc. wzrosła także sprzedaż ubezpieczeń grupowych.
Kwota odszkodowań wypłaconych przez PZU SA w pierwszym półroczu 2005 roku była mniejsza o 3,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i osiągnęła poziom 2.142 mln złotych. Spadek odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych wynika zarówno z niższych kosztów zmiany stanu rezerw, jak i usprawnień w systemie likwidacji szkód, w tym uruchomienia Sieci Naprawczej PZU. Z kolei wyższy poziom wypłaconych odszkodowań i świadczeń w PZU Życie związany jest przede wszystkim z zamianą grupowych ubezpieczeń inwestycyjnych (PJ oraz Firma) na PPE oraz wzrostem wykupów polis typu unit-linked.
Wyższy niż w pierwszym półroczu 2004 roku poziom kosztów w PZU SA jest związany przede wszystkim z realizacją projektów strategicznych, które w dłuższym horyzoncie wpłyną na podniesienie efektywności firmy. Wzrosły także koszty akwizycji, co jest spowodowane zmianami w strukturze kanałów dystrybucji i malejącą rolą kanału bezprowizyjnego. Spółka ponosiła także dodatkowe koszty związane z wprowadzeniem pracowniczego programu emerytalnego. W PZU Życie SA w kosztach działalności ubezpieczeniowej utrzymano trend spadkowy.
Zarówno w PZU SA jak i w PZU Życie SA odnotowano znaczący wzrost technicznego wyniku ubezpieczeń, odpowiednio o 155,2 proc. i 83,7 proc.
Wyższy niż przed rokiem wynik z działalności lokacyjnej w PZU SA i PZU Życie SA jest spowodowany wzrostem dochodów z obligacji skarbowych oraz korzystnymi inwestycjami na GPW. Nadal w obydwu spółkach utrzymywany jest bezpieczny (powyżej 80 proc.) poziom aktywów o niskim wskaźniku ryzyka.
Zysk netto PTE PZU SA w pierwszym półroczu wzrósł o 38,4 proc. osiągając poziom 27,4 mln złotych. Aktywa OFE PZU „Złota Jesień” wzrosły o 38,7 proc. i obecnie przekraczają kwotę 10 miliardów złotych.
Kapitały własne Grupy PZU wzrosły w pierwszym półroczu 2005 r. o 31 proc. osiągając poziom 9.186,6 mln złotych. Wskaźniki pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi wzrosły zarówno w PZU SA jak i w PZU Życie SA i na 30 czerwca wynosiły odpowiednio: 401,2 proc. oraz 219,9 proc. Mimo stale rosnącej kapitalizacji spółek, na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się wskaźnik rentowności kapitałów własnych (ROE), wynoszący dla Grupy PZU 33,3 proc.
Zarówno w ubezpieczeniach majątkowych jak i ubezpieczeniach na życie odnotowano dalszy wzrost poziomu rezerw. Utrzymywanie przez Grupę PZU rezerw na bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa zostało potwierdzone przez niezależną firmę audytorską Tillinghast.
Wskaźnik mieszany (combined ratio) w PZU SA uległ dalszemu zmniejszeniu w stosunku do pierwszego półrocza 2004 r. osiągając na koniec czerwca 2005 roku wartość 85,3 proc.