Organizacja Visa Europe ogłosiła również, że system Visa spełnia wszystkie wymagania Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) począwszy od pierwszego dnia bieżącego roku – a więc pełny rok przed obowiązującym terminem dostosowania się do wymogów SEPA, który przypada 1 stycznia 2008 r.
W ciągu roku obrachunkowego kończącego się 30 września 2006 r. liczba kart Visa Europe – stowarzyszenia 4,5 tys. banków europejskich – wzrosła o 8,8% do poziomu 320 mln, zaś wartość płatności zrealizowanych z udziałem tych kart stanowiła 10,9% całości wydatków konsumpcyjnych.
Prezes Visa Europe Peter Ayliffe stwierdził: „Ubiegły rok był dobrym okresem dla płatności elektronicznych w Europie oraz dla Visa Europe. Kontynuowaliśmy działania na rzecz zastąpienia przez karty gotówki i czeków – i już obecnie jedno euro z każdych dziewięciu wydanych w Europie przypada na płatności kartami Visa. Całkowita wartość transakcji bezgotówkowych z użyciem kart Visa wzrosła o 12,6%.”
Również w Polsce Visa odnotowała w ubiegłym roku obrachunkowym szybki przyrost liczby i wartości transakcji kartami Visa, przy czym przyrosty liczby i wartości transakcji bezgotówkowych wyniosły odpowiednio 29% oraz 23,4% i były prawie dwukrotnie wyższe w porównaniu do wzrostu całkowitej (czyli uwzględniającej wypłaty z bankomatów) liczby transakcji (15,8%) oraz łącznych obrotów (14,1%).
Peter Ayliffe dodał: „Poczynając od 1 stycznia 2007 r. Visa Europe – jako pierwszy system płatniczy – spełnia wymagania związane z ustanowieniem Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Jesteśmy także gotowi do wspierania banków członkowskich w osiąganiu ich zgodności z wymogami SEPA.”
Organizacja Visa Europe potwierdziła w zeszłym roku swoją wolę zachowania statusu stowarzyszenia instytucji członkowskich oraz wspierania działań Komisji Europejskiej na rzecz wprowadzenia Jednolitego Obszaru Płatności w Euro i prawdziwie wspólnego rynku płatności.
W grudniu 2006 r. w Niemczech ogłoszono podpisanie pierwszej umowy o wdrożeniu kart V PAY, zgodnych z wymogami SEPA nowych ogólnoeuropejskich kart debetowych z mikroprocesorem i potwierdzeniem transakcji kodem PIN. Karty tego typu wkrótce rozwiną się na tych rynkach europejskich, gdzie normę stanowią obecnie systemy debetowe o zasięgu ograniczonym do jednego kraju i gdzie już niedługo wymagana będzie zgodność tych systemów z założeniami SEPA. Dalsze umowy o wprowadzeniu kart V PAY spodziewane są w Austrii, we Włoszech, w Holandii i Szwajcarii – w miarę przybliżania się terminu spełnienia przez banki wymagań SEPA (przypadającego 1 stycznia 2008 r.).
W ubiegłym roku została uruchomiona platforma autoryzacji transakcji – Visa Authorisation. Poczynając od czerwca 2006 r., banki członkowskie Visa Europe mogą korzystać z usług tego najnowocześniejszego systemu, jaki z powodzeniem poradził sobie m.in. z Bożonarodzeniowym szczytem zakupów (31,5 tys. transakcji na minutę w piątek, 21 grudnia 2006 r.). Ten ogólnoeuropejski system, stanowiący w całości własność organizacji Visa Europe i przez nią zarządzany, daje bankom dostęp do niezwykle efektywnej i konkurencyjnej obsługi transakcji, umożliwiającej zindywidualizowane podejście do potrzeb klientów.
W omawianym roku obrachunkowym zakończonym we wrześniu 2006 r. Polska rozwijała się szybko, wykazując wysoką dynamikę wskaźników wzrostu, szczególnie dotyczących rozwoju obrotu bezgotówkowego, co jest strategicznym celem organizacji Visa Europe. Liczba kart Visa zwiększyła się w naszym kraju o 2 miliony osiągając 13,2 mln na koniec września 2006 r. przy łącznej liczbie kart wydanych w Polsce wynoszącej na koniec III kwartału ub. roku – wg danych NPB – 22,6 mln. Oznacza to wzrost liczby kart Visa o 18,8% (w Europie wzrost ten wyniósł 8,8%). Liczba transakcji bezgotówkowych zwiększyła się odpowiednio o 29% w Polsce (do 207 mln) oraz o 11,7% w Visa Europe, a obroty w punkcie sprzedaży o 23,4% (do 6 mld euro) w Polsce wobec 12,6% w całej Europie.
W wyniku działań podejmowanych przez organizacje Visa liczba transakcji i obroty bezgotówkowe dokonywane kartami Visa rosną szybciej (a nawet znacznie szybciej) niż wypłaty gotówki, czego wyrazem jest rosnący udział transakcji bezgotówkowych w transakcjach kartami Visa ogółem. Za rok zakończony we wrześniu 2006 r. udział ten pod względem wartości transakcji wyniósł 19,4% wobec 16,2% za rok zakończony we wrześniu 2003 r., natomiast pod względem liczby transakcji odpowiednio 37,8% w porównaniu do 28,4%.
Częstszemu korzystaniu z kart Visa w ich funkcji płatniczej sprzyjają takie działania jak: wprowadzenie usługi Visa Cashback; migracja kart Visa Electron, kojarzonych przez konsumentów bardziej z wypłatami z bankomatu, na karty debetowe z logo Visa – bardziej utożsamiane z płaceniem; przyspieszony rozwój kart przedpłaconych. Wykorzystywaniu kart Visa do płacenia za codzienne zakupy zamiast gotówki służą także działania marketingowe podejmowane przez Visa Europe wspólnie z bankami członkowskimi, m.in. przeprowadzone w 2006 r. kampania „Pokochaj każdy dzień”, wiosenna kampania promocyjna „Pokochaj codzienne zakupy z kartą Visa” oraz jesienna kampania „Pokochaj każdą podróż z kartą Visa”.