Miniony rok posiadacze funduszy zagranicznych dostępnych w Polsce mogą zaliczyć do udanych. Tym razem ponad 60% produktów zakończyło miesiąc z dodatnią stopą zwrotu*. Szczególnie wyróżniały się te, których aktywa inwestowane są na rynkach rozwiniętych. W 2013 roku indeks MSCI AC World, obrazujący koniunkturę na globalnych giełdach wzrósł o +20,3% (w USD), podczas gdy odzwierciedlający rynki wschodzące MSCI Emerging Markets stracił -5,0%.
Liderem wzrostów, jeśli chodzi o rynki rozwinięte, była Japonia. Główny indeks tamtejszego rynku Nikkei 225 zyskał +56,7%. Jednak osłabienie jena japońskiego względem złotówki sprawiło, że fundusze inwestujące w kraju Kwitnącej Wiśni zyskały średnio tylko +21% (w przeliczeniu do PLN). Najlepszy z nich, Fidelity Funds Japan Smaller Companies Fund A (Acc) (JPY), wypracował stopę zwrotu na poziomie +29,1%.
Historyczne maksyma w 2013 roku bił także S&P500. Ostatecznie, pokonując po drodze kilka korekt, główny indeks amerykańskiej giełdy zyskał +29,6%. To pozwoliło funduszom akcji amerykańskich zanotować średni wynik na poziomie +26,3%. W tej grupie najlepsze rezultaty za 2013 rok wypracowała jednostka z zabezpieczonym ryzykiem kursowym Franklin U.S. Opportunities N (acc) (PLN-H1). Aktywa funduszu inwestowane są w akcje dużych amerykańskich firm głównie z sektora technologii informatycznych oraz dóbr luksusowych. Z wynikiem na poziomie +37,2% uplasowała się jednostka PLN-Hedged JPM Highbridge US STEEP C (acc).
Wśród funduszy akcyjnych wynikami wyróżniały się także te, których aktywa inwestowane są w małe i średnie spółki na rynkach Europy rozwiniętej. Jeden z nich, BlackRock SF European Opportunities Extension A2 (EUR), może się pochwalić najwyższą stopą zwrotu w gronie funduszy akcyjnych. W przeliczeniu na złotówki wyniosła ona +47%. W przypadku funduszy europejskich rynków rozwinietych o uniwersalnej strategii średni wynik wyniósł +23,4%.
Zdecydowanie słabiej zachowywały się fundusze akcji rynków wschodzących, w tym w szczególności te mocno uzależnione od koniunktury na rynku tureckim czy krajów BRIC. Ostatnie miejsce zestawienia stóp zwrotu z wynikiem -32,5% (w przeliczeniu na PLN) okupuje HSBC GIF Turkey Equity EC (EUR), którego dystrybucja w Polsce została ograniczona z końcem 2012 roku.
Z grona funduszy akcji sektorowych bardzo dobrze poradziły sobie te, których aktywa inwestowane są w akcje spółek medycznych, high-tech czy tych związanych z branżą finansową. Wśród nich najlepszymi wynikami, w przeliczeniu na złótówki, może się pochwalić Franklin Biotechnology Discovery A (acc) (USD), który zyskał +59,6%. Na drugim biegunie w tej grupie produktów znalazły się fundusze, których wyniki uzależnione są od koniunktury na rynku surowców. Najsłabsze z nich, Franklin Gold and Precious Metals Fund A (acc) (USD) oraz BlackRock GF World Gold A2 (USD) straciły po blisko -50% (w przeliczeniu do PLN).
Ze słabszą koniunkturą mieliśmy do czynienia na rynku długu. Mimo kontynuacji dobrej passy na rynkach z 2012 roku jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku, kolejne miesiące przyniosły wzrost rentowności na rynkach bazowych. To spowodowało, że połowa funduszy dłużnych zakończyła miniony rok na minusie. W czołówce zestawienia stóp zwrotu dominowały fundusze globalne. Najlepszy wynik na poziomie +16,4% wypracował zarządzający JPM Global Convertibles (EUR) A (acc) (EUR). W sumie dwucyfrowym wynikiem mogło się pochwalić jeszcze 5 funduszy, głównie inwestujących na całym świecie.
Dobrze radziły sobie także fundusze dłużne globalne, których aktywa inwestowane są w wysokodochodowe obligacje czyli tzw. „high yield”. W 2013 roku zyskały średnio +4,3% w przejczeniu do złotówki. Najlepszy z nich, Schroder ISF Euro High Yield A (Acc) (EUR), zyskał +10%.
Ostatnie miejsca zestawienia stóp zwrotu funduszy dłużnych należały do rozwiązań dłużnych Emerging Markets uniwersalnych, które traciły średnio -9,7% (w PLN). Najsłabszy wynik należał do WIOF Global Emerging Markets Bond Fund – Class B (PLN). Fundusz stracił
-14,7%.
Najpopularniejszy z zagranicznych funduszy dłużnych w Polsce, Templeton Global Total Return zyskał w przeliczeniu na złotówki +5,9%. Natomiast jednostka PLN-hedged zyskała +0,6%.
Zespół Analiz Online