Wskaźnik BOG, mierzący poziom poczucia bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym wśród przedsiębiorców, przyjął we wrześniu wartość 21, co oznacza minimalny wzrost w stosunku do poprzedniej edycji badania.
Badanie rozpoczęto, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Na zlecenie InfoMonitora, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm – wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.
W najnowszej edycji badania zapytano również przedsiębiorców o terminowość regulowania wobec nich zobowiązań płatniczych. Zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca deklaruje, że większość (powyżej 90%) faktur jest realizowanych na czas. U blisko co czwartego terminowe wpłaty nie przekraczają połowy wszystkich należności, co setny nie dostaje ani jednej płatności na czas.
Firmy mają największy problem z egzekucją bardzo dużych kwot, przekraczających 5000 złotych – tak wskazało 47% respondentów, czyli niemal co drugi pytany, albo kwot najmniejszych, nieprzekraczających 1000 złotych. Problem z odzyskiwaniem najmniejszych kwot deklarują głównie przedstawiciele usług masowych, w tym telekomy.
Ankietowani przedsiębiorcy nie wierzą, by wydłużenie terminów płatności znacząco poprawiło sytuację. Aż 68% z nich uważa, że wydłużone terminy i tak byłyby przekraczane.
„Polscy przedsiębiorcy nauczyli się wkalkulowywać w swoją działalność opóźnienia w spływaniu płatności od kontrahentów. Jednak w sytuacji spowolnienia gospodarczego zatory płatnicze mogą zagrozić płynności finansowej firm, dlatego tak ważne jest pomyślenie o środkach zaradczych jak najszybciej i szukanie skutecznych sposobów na odzyskiwanie należności.” mówi Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej S.A.
Jak wynika z badania, przedsiębiorcy sięgają po wiele metod odzyskiwania zaległości, korzystając z pomocy komorników, biur informacji gospodarczej oraz firm windykacyjnych, gdy zawiodą starania podejmowane samodzielnie.