W piątek, 17 grudnia br. zespół ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej ma zająć się reformą emerytalną. Jedna z planowanych zmian, czyli obniżenie składki przekazywanej do OFE z 7,2% do 3% lub 5% może spowodować, że towarzystwa emerytalne będą miały mniej środków przeznaczonych na zakup obligacji przedsiębiorstw.
To w dłuższej perspektywie stłumi potencjał rozwojowy polskich spółek, które stracą dużą część możliwości pozyskiwania kapitału przez emisję papierów dłużnych.
Choć kwoty obligacji korporacyjnych objętych przez OFE mają ciągle niedużą wartość w porównaniu z wartością kredytów udzielonych przedsiębiorstwom przez sektor bankowy, to wzrost roli OFE w finansowaniu długu przedsiębiorstw jest faktem. Od 2005 r. OFE angażują się w finansowanie krajowych przedsiębiorstw coraz mocniej. W 2008 r. zwiększyły wartość zakupów obligacji emitowanych przez krajowe podmioty niefinansowe o 42%, w 2009 r. o 16%.
Zróżnicowanie źródeł finansowania przedsiębiorstw zmniejsza ryzyko związane ze zmianami koniunktury, czego wagę wszyscy widzieliśmy bardzo wyraźnie w okresie spowolnienia. OFE odegrały wtedy ważną rolę zwiększając wartość obligacji krajowych przedsiębiorstw w swoich portfelach i dając im w ten sposób dostęp do tej formy pozyskania kapitału – mówi Tomasz Puzyrewicz, menedżer ds. papierów dłużnych Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK.
Stagnacja na rynku obligacji oznacza mniej możliwości pozyskiwania kapitału dla przedsiębiorstw i skieruje je w stronę kredytów. Te z kolei, ze względu na zapowiadaną konsolidację finansów publicznych i szacowane zmniejszenie depozytów banków komercyjnych o 20 mld zł, mogą znacznie podrożeć. Widać zatem wyraźnie, że rozważane przez rząd działania mające na celu ograniczenie deficytu budżetowe mogą przynieść niepożądany efekt dla finansów przedsiębiorstw tzn. wzrost kosztów długu.
Tabelka:
Obligacje krajowych nieskarbowych podmiotów korporacyjnych (z wyłączaniem obligacji: funduszy inwestycyjnych, NFI, firm leasingowych, firm związanych z windykacją należności, banków, Europejskiego Funduszu Hipotecznego, gwarantowanych przez SP) znajdujących się na koniec roku
w portfelach OFE:
* – dane szacunkowe
Źródło: ComPress SA