„Miasta są pulsem społeczeństwa” – piszą autorzy w pierwszych słowach raportu z Europejskiego Audytu Miejskiego. Badaniu w listopadzie 2009 poddano 75 miast Unii Europejskiej, Chorwacji i Turcji. Celem było ustalenie poziomu zadowolenia mieszkańców Starego Kontynentu z różnych obszarów ich życia. Reprezentantami Polski zostały cztery miasta – Białystok, Gdańsk, Kraków i Warszawa.
Jak chorować, to na Północy
Nie jest zaskoczeniem, że spośród wszystkich mieszkańców Europy to obywatele krajów jej północno-zachodniej części są najbardziej zadowoleni z ochrony zdrowia. Sama kwestia standardów opieki medycznej mocno dzieli kontynent. Opinie mieszkańców bywają skrajne – od wysokiego stopnia zadowolenia w miastach takich, jak Antwerpia czy Wiedeń po rozczarowanie w Atenach, Bukareszcie, Wilnie czy Rydze.
W Warszawie zadowoleni z rynku pracy
O zadowalającą pracę niełatwo bez względu na region Europy, wynika z badania. Spośród ponad siedemdziesięciu miast jedynie w sześciu więcej niż połowa respondentów przyznała, że znalezienie pracy nie stanowi problemu. Są to Sztokholm, Kopenhaga, Praga, Monachium, Amsterdam i Warszawa. W stolicy Polski 52% badanych wskazało, że w swoim mieście zdecydowanie nie widzi problemu ze znalezieniem pracy.
Na przeciwstawnym biegunie znalazły się m.in. włoskie Palermo (75% badanych zdecydowanie nie zgadza się z tym, że łatwo o pracę), łotewska Ryga (71%), ale też Lizbona czy Zagrzeb.
Porównanie wyników audytu 2009 do poprzedniego badania z 2006 roku pokazało, że zaledwie w kilku z 75 miast sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Nawet tam, gdzie o pracę rzekomo nietrudno, wyniki były najczęściej słabsze niż przed kilkoma laty. Pozytywny trend na rynku pracy dostrzegli mieszkańcy Sztokholmu, Malmo i Hamburga.
Źródło: Bankier.pl