Mija 15 lat od utworzenia Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Rok 2017 to także rok 25-lecia utworzenia Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego S.A. we Wrocławiu, który był inicjatorem powstania Banku BPS.
Krótka historia powstania Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.:
1991– Bank Gospodarki Żywnościowej utracił podstawę prawną do wykonywania funkcji centralnego związku spółdzielczego uprawniającą do wykonywania lustracji wobec 1663 banków spółdzielczych.
1992– Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni S.A. we Wrocławiu, po uzyskaniu zgody Narodowego Banku Polskiego, rozpoczął działalność bankową uruchamiając centralę we Wrocławiu. Na koniec roku Bank zrzeszał 192 banki spółdzielcze, a 230 stało się jego akcjonariuszami.
1994– w czerwcu została uchwalona Ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ. Zakładała ona przekształcenie BGŻ z banku państwowo-spółdzielczego w bank w formie spółki akcyjnej oraz utworzenie dziewięciu banków regionalnych w formie spółek akcyjnych, będących własnością zrzeszonych z nim banków spółdzielczych.
2000 – w grudniu została uchwalona Ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, która wprowadzała dwustopniową strukturę organizacyjną. Ustawa dawała bankom spółdzielczym swobodę wyboru banku zrzeszającego, a warunki współpracy były określone w umowie zrzeszenia.
2001– 11 maja 2001 r. Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na połączenie sześciu Banków Zrzeszających tj. Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego S.A., Banku Unii Gospodarczej S.A., Lubelskiego Banku Regionalnego S.A., Małopolskiego Banku Regionalnego S.A., Rzeszowskiego Banku Regionalnego S.A. i Warmińsko-Mazurskiego Banku Regionalnego S.A. i przeniesienie całego ich majątku na GBPZ S.A. w zamian za akcje nowej emisji, które GBPZ wyda akcjonariuszom tych Banków.
2002– aby nie podkreślać dominującej roli żadnego z łączonych Banków, GBPZ S.A. zmienia nazwę na Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., a 15 marca 2002 r. Sąd Rejonowy we Wrocławiu rejestruje nowy Bank. Siedziba centrali Banku zostaje przeniesiona z Wrocławia do Warszawy. Zrzeszenie Banku Polskiej Spółdzielczości staje się największym Zrzeszeniem banków spółdzielczych w Polsce i liczy wówczas 369 banków spółdzielczych.
– Minione jubileuszowe lata można podsumować przede wszystkim jako czas kształtowania się
w Polsce wysoce konkurencyjnej gospodarki rynkowej, działającej według europejskich standardów. Siłą rzeczy zmieniały się też banki spółdzielcze, dostosowując się do nowych realiów. Dziś z powodzeniem kontynuują one swoją ponad 150-letnią misję. Służą lokalnej społeczności w jej dążeniach do gospodarczego i społecznego rozwoju. Z powodzeniem konkurują z bankami komercyjnymi, mimo że spółdzielczą misją nie jest tylko zysk i cieszą się zaufaniem Klientów. Przez ostatnie 15 lat zmieniał się także Bank BPS S.A. Ukształtowała się jego służebna rola wobec banków zrzeszonych. W imieniu Zarządu Banku BPS S.A. oraz własnym serdecznie dziękuję byłym i obecnym Zarządom oraz Radom Nadzorczym Banków Spółdzielczych tworzących nasze Zrzeszenie oraz wszystkim pracownikom Banku BPS i Banków Spółdzielczych za to, że nie szczędzili wysiłków, służąc swoją wiedzą i osobistym zaangażowaniem, aby konsekwentnie budować zaufanie Klientów. Możemy być dumni z tego, że w ciągu minionych lat wspólnie stworzyliśmy wielką wartość dla polskiej gospodarki w oparciu o nasze tradycje, polski kapitał, ciężką pracę i zaangażowanie pracowników całego sektora. –podsumował Zdzisław Kupczyk, Prezes Zarządu Banku BPS.