Do ich wystawienia uprawnione będą wyłącznie osoby, które będą spełniały określone wymagania. Przede wszystkim prawo takie będą mieli inżynierowie budownictwa, którzy mają wykształcenie wyższe magisterskie i uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej.
– Spośród 108 tys. członków Izby Inżynierów Budownictwa jedynie ok. 20 tys. inżynierów będzie mogło wystawiać certyfikaty – mówi Andrzej Dobrucki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Dodatkowe uprawnienia
Tak mała liczba uprawnionych inżynierów wynika głównie z tego, że certyfikatów nie będą mogli sporządzać inżynierowie, którzy mają uprawnienia projektowe, ale nie mają tytułu magistra, a jedynie inżyniera, oraz inżynierowie, którzy mają tytuł magistra, ale nie mają uprawnień projektowych. Jest jednak szansa na to, że już od początku przyszłego roku grupa ta zostanie rozszerzona.
– Chcemy, aby świadectwa mogli wystawiać także inżynierowie, którzy nie mają wykształcenia magisterskiego tylko inżynierskie. Odpowiedni projekt ustawy jest już przygotowywany w Ministerstwie Infrastruktury – wyjaśnia Zbigniew Radomski, dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki w Ministerstwie Infrastruktury.
Szkolenia zawodowe
Poza inżynierami budownictwa certyfikaty będą mogły wydawać także osoby, które mają inne wykształcenie magisterskie, np. geograficzne, medyczne czy prawnicze, i odbyły odpowiednie szkolenia oraz zdały egzamin organizowany przez ministra infrastruktury. Szkolenie takie powinno składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. Czas trwania szkolenia nie może być krótszy niż 50 godzin, przy czym część praktyczna nauki powinna trwać nie mniej niż osiem godzin.
Czym powinny kończyć się te szkolenia zawodowe ? Jaki będzie przebieg egzaminu ? Jakiej kwoty nie będzie mogła przekroczyć wysokość opłaty za szkolenie ? Kto jest zwolniony z obowiązku odbywania szkoleń zawodowych i zdawania ministerialnego egzaminu ?
Arkadiusz Jaraszek
Więcej: Gazeta Prawna 1.12.2008 (234) – forsal.pl – str.A9