Wrzesień okazał się bardo udanym miesiącem dla posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych. W pierwszych dniach miesiąca inwestorzy mieli do czynienia z przewagą pozytywnych danych napływających z gospodarki, wskazujących na kontynuację umiarkowanego ożywienia.
To wystarczyło do wywindowania większości rynków o kilka procent w trakcie kilku sesji, pozostała część miesiąca przyniosła już bardziej stonowane wzrosty. Ostatecznie indeks warszawskiej giełdy WIG ustanowił nowy rekord, trwającej od początku 2009 roku, hossy. Niemiecki DAX wzrósł o +5,1%, bardzo mocne okazały się amerykańskie indeksy: S&P500 zwyżkował o +8,8% osiągając poziom najwyższy od 4 miesięcy.
Blisko 90% funduszy wypracowało dodatni wynik, w tym ponad 20 funduszy – dwucyfrowy. Wśród wrześniowych liderów znalazło się 6 funduszy z Superfund TFI, które charakteryzują się znacznymi wahaniami wycen; największy zysk (+17,5%) przyniosła inwestycja w jednostki Superfund C (USD) (Superfund SFIO). Był to najlepszy miesięczny wynik wśród funduszy o charakterze otwartym. W czołówce wrześniowego zestawienia dominują fundusze, których aktywa są lokowane na zagranicznych giełdach, a ich jednostki są wyceniane są w USD. Ponieważ dolar osłabił się wobec złotówki o ponad -7%, klienci inwestujący w jednostki tych funduszy wyceniane w PLN, nierzadko ponieśli straty.
W gronie inwestycji, które przyniosły uczestnikom dwucyfrowe zyski znalazł się również QUERCUS lev (Parasolowy SFIO), którego celem jest odwzorowanie zmian indeksu WIG20lev oraz OPERA Za 3 Grosze FIZ. W miesiącu, w którym na giełdzie były widoczne wzrosty, nie mogą dziwić słabe wyniki funduszy „obstawiających” spadki, czyli QUERCUS short (Parasolowy SFIO) bądź ALIOR Short Equity (ALIOR SFIO). Jednostki obu funduszy straciły odpowiednio -7,1% oraz -8,2% i były to jedne z najgorszych inwestycji minionego miesiąca. Straty przyniosły również inwestycje w dolarowe papiery dłużne ale wyceniane w PLN, które straciły średnio -6,0%.
Biorąc pod uwagę poszczególne grupy funduszy, najlepszą inwestycją okazała się, licząca zaledwie 3 produkty, grupa funduszy akcji amerykańskich wycenianych w USD, dla których średnia stopa zwrotu wyniosła +8,0%. Niestety jednostki wyceniane w PLN przyniosły znacznie słabszy zysk rzędu średnio +2,2%. Wiele powodów do zadowolenia mają również klienci funduszy inwestujących na rynkach wschodzących. Fundusze inwestujące globalnie czy skupione na regionie Azji zarobiły średnio +6,3%.
Z punktu widzenia polskiego inwestora ważniejsze są jednak wyniki funduszy lokujących na naszym rynku. Optymizm towarzyszący zagranicznym giełdom sprzyjał zachowaniu naszego rodzimego parkietu. Indeks szerokiego rynku bił kolejne rekordy, kończąc miesiąc +7,2% wzrostem. Najlepiej radziły sobie spółki o dużej kapitalizacji współtworzące indeks WIG20 (+7,6%). Nieznacznie gorzej poradził sobie mWIG40, zyskujący +5,7%. Wcześniejszą siłę stracił natomiast indeks giełdowych maluchów, który w skali miesiąca zyskał „jedynie” +2,5%. Patrząc pod kątem branżowym, zdecydowanym liderem minionego miesiąca były banki, których indeks zyskał aż +12,4%.
Wszystkie fundusze akcji polskich przyniosły swoim klientom zyski, wynoszące w przypadku funduszy uniwersalnych średnio +6,2%. Co trzeci fundusz wypracował wynik lepszy od benchmarku, złożonego w 90% z indeksu WIG i 10% z WIBID 1M, przy czym najwięcej w skali miesiąca (+8,0%) zyskał Allianz Akcji Plus (Allianz FIO). Fundusz ten od marca tego roku niemal każdego miesiąca ląduje wśród 25% funduszy z najwyższą stopą zwrotu w grupie, dzięki czemu wynik od początku roku (+27,3%) jest ponad dwukrotnie wyższy od średniej. Na drugim biegunie znalazł się Allianz Akcji (Allianz FIO) ze stopą zwrotu na poziomie +3,6%.
Wrzesień był słabszy dla funduszy akcji małych i średnich spółek, które średnio zyskały +4,3%. Rozrzut wyników zawierał się w przedziale od +1,3% wypracowanego przez jeden z najsłabszych funduszy w tym roku – Skarbiec – Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) do +6,9% osiągniętych przez KBC Portfel Akcji Średnich Spółek (VIP SFIO). Tegorocznym liderem jest natomiast Allianz Akcji MiŚ Spółek (Allianz FIO) z wynikiem +25%, o +10 pkt proc. lepszym od średniej. Podobnie we wrześniu wypadły fundusze Nowej Europy, które zarobiły średnio +4,6%. Swoje kompetencje w zakresie tego regionu potwierdzili zarządzający z BZ WBK AIB TFI, których fundusze wypracowały w minionym miesiącu najwyższe stopy zwrotu w grupie. W dłuższym okresie (od początku roku) najlepiej wypada natomiast Aviva Investors Akcji Europy Wschodzącej (Aviva Investors FIO) z wynikiem +19,9%.
Wrzesień był również udany dla posiadaczy jednostek funduszy dłużnych, na rynku długu utrzymują się bowiem dobre nastroje. Po trwających kilka dni spadkach cen obligacji na początku miesiąca, rynek powrócił do równowagi i w skali miesiąca indeks IROS zyskał +0,52%. Publikowane dane makroekonomiczne wskazują na brak presji inflacyjnej co może spowodować, że Rada Polityki Pieniężnej powstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych, które wcześniej zapowiadało część członków władz monetarnych. Niewiele ponad połowa funduszy złotówkowych papierów dłużnych wypracowała wynik lepszy od benchmarku, czyli indeksu IROS, przy czym we wrześniu lepiej radziły sobie fundusze o uniwersalnej polityce (+0,8%). Fundusze papierów skarbowych zarobiły w tym czasie średnio +0,5%. Aż 5 funduszy zakończyło miesiąc ze stopą zwrotu powyżej 1%, a dwa nawet powyżej 2%: Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO), Amplico Obligacji (Krajowy FIO).
Wrzesień był udany również dla posiadaczy jednostek funduszy mieszanych inwestujących na naszym rynku. Najlepiej wypadły fundusze zrównoważone, które zarobiły średnio +4,0%, niewiele słabiej zakończyły miesiąc fundusze aktywnej alokacji (+3,8%), natomiast fundusze stabilnego wzrostu, z racji najmniejszego udziału akcji w portfelu zyskały najmniej – średnio +2,5%. Wśród najlepszych inwestycji znalazły się fundusze zrównoważone z BZ WBK AIB TFI tj. Arka Zrównoważony i Lukas Dynamiczny Polski, które zyskały ponad +5%.
Źródło: Analizy Online