Jak pokazały wyniki badań zrealizowanych przez Instytut Millward Brown na zlecenie Getin Banku, 40 proc. Polaków spłaca obecnie różne formy zobowiązań finansowych. Wśród nich największą popularnością cieszą się produkty bankowe. Respondenci badania deklarowali, że najczęściej wybierają kredyty gotówkowe (17 proc. osób), ale korzystają również z kredytów hipotecznych i samochodowych. Mniej chętnie pożyczają natomiast pieniądze od rodziny lub znajomych.
Kredyty gotówkowe i ratalne to najchętniej wybierane formy finansowania, które obecnie spłaca odpowiednio 17 proc. i 16 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez Millward Brown dla Getin Banku. Kolejną, najczęściej wybieraną formą finansowania są kredyty hipoteczne. Zaciągnęło je łącznie 13 proc. respondentów, w tym głównie osoby w średnim wieku (25-44 lat) i z wyższym wykształceniem. Polacy chętniej decydują się na finansowanie oferowane przez instytucje zaufania publicznego, w tym przede wszystkim banki.Pieniądze od pracodawcy pożyczyło zaledwie 6 proc. osób, zaś kolejne 3 proc. jest zadłużone u rodziny lub znajomych.
– Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form finansowania różnego rodzaju planów i realizację bieżących potrzeb.. Największą popularnością cieszy się m.in. w grudniu, kiedy wielu z nas potrzebuje dodatkowej gotówki na wydatki związane z organizacją świąt. W tym okresie część banków oferuje kredyty na specjalnych, konkurencyjnych warunkach. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, warto porównać dostępne na rynku propozycje i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie – mówi Katarzyna Bajor z Departamentu Kredytów Detalicznych, Getin Noble Bank.
Uczestnicy badania „Zachowania finansowe Polaków” zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Getin Banku, zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie: „Jakie zobowiązania finansowe obecnie Pan(i) spłaca?” i wymienienie wszystkich spłacanych obecnie kredytów i pożyczek. Respondenci udzielili następujących odpowiedzi: kredyt gotówkowy (17 proc.), kredyt ratalny (16 proc.), kredyt hipoteczny (13 proc.), pożyczka od pracodawcy (6 proc.), kredyt samochodowy (3 proc.), pożyczka od osoby prywatnej (rodzina/znajomi) (3 proc.), „chwilówka” (2 proc.), nie spłacam obecnie żadnych zobowiązań (60 proc.). Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu br. na ogólnopolskiej, kwotowo-losowej, reprezentatywnej próbie dla osób w wieku 18+ przy użyciu metodologii CATI.