Okres wakacyjny nadal sprzyja funduszom dłużnym z parasola Copernicus FIO. Subfundusze Dłużny Skarbowy Plus oraz Płynnościowy Plus utrzymują się w czołówkach rankingów w swoich grupach porównawczych.
Subfundusz Płynnościowy Plus osiągnął miesięczną stopę zwrotu na poziomie 0,38%*, przy średniej w grupie referencyjnej na poziomie 0,28%*, zajmując miejsce tuż za podium. W ujęciu rocznym z wynikiem 5,92%* prawie trzykrotnie pobił benchmark, plasując się na pozycji wicelidera wśród funduszy gotówkowych i pieniężnych.
Subfundusz Dłużny Skarbowy Plus również może pochwalić się dobrymi wynikami. Osiągnął stopę zwrotu 6,75% (12M), dystansując się od najsłabszego funduszu w zestawieniu o 5,08 p.p., oraz przewyższając średnią w grupie referencyjnej o 2,09 p.p. Taki rezultat pozwolił mu zająć pozycję lidera zestawienia funduszy dłużnych papierów skarbowych.
„W perspektywie miesięcznej, kwartalnej i półrocznej optymistycznie patrzymy na instrumenty rynku pieniężnego. Równieżrynek obligacji skarbowych może byćatrakcyjny dla inwestorów w nadchodzących miesiącach. Dobre postrzeganie rynku pieniężnego i dłużnego pomagają Subfunduszom inwestującym w bezpieczniejsze klasy aktywów.” – komentuje Kamil Krukowski, Analityk.
Konflikt zbrojny na Ukrainie dotyka rynki finansowe w Polsce i w całej Europie. Ważnym elementem są także obawy inwestorów związane z reformą systemu emerytalnego i transferem środków z OFE do ZUS. Te czynniki mają wpływ na sytuację na giełdzie. Mimo wahań na warszawskim parkiecie, fundusze akcyjne Copernicus FIO utrzymują czołowe lokaty w dłuższej perspektywie inwestycyjnej. Subfundusz Akcji Dywidendowych wypracował w ujęciu 12 miesięcy wynik 15,77%, lepszy od średniej w swojej grupie o 12,08 p.p. Taki rezultat pozwala zachować pozycję lidera, który Subfundusz utrzymuje nieprzerwanie, od dłuższego czasu. Zajmuje też pierwszą lokatę w ujęciu 24 miesięcy, z wynikiem 47,17%, bijąc średnią w grupie referencyjnej o ponad 28 p.p. Natomiast Subfundusz Akcji, w ujęciu rocznym, zyskał 13,82%, wobec wzrostu WIG o 6,63% w analogicznym okresie. Taki wynik uplasował Subfundusz zarządzany przez Jacka Wojtona tuż za podium zestawienia funduszy akcji polskich uniwersalnych.
„Bardzo dobre wyniki Subfunduszy akcyjnych Copernicus FIO w dłuższych okresach (od roku do trzech lat) sąefektem strategii polegającej na przeważeniu małych iśrednich spółek w portfelach oraz aktywnemu zarządzaniu. Oczekujemy poprawy na GPW w II półroczu 2014 roku. Pogarszająca sięsytuacja gospodarcza w Europie wymusi działanie stymulujące banków centralnych, co powinno pomóc rynkom akcji. Po wakacjach spodziewamy siędecyzji w tym zakresie. Konflikt ukraiński wchodzi w kulminacyjny punkt i przewidujemy jego rozstrzygnięcie w ciągu 2-3 miesięcy. Zakończenie wojny na wschodzie polepszy pespektywy gospodarki polskiej.” – komentuje Jacek Wojton, Zarządzający Subfunduszem Akcji.
*Stopy zwrotu liczone w okresach od 30/06/2014 do 31/07/2014; 31/07/2013 do 31/07/2014; 31/07/2012 do 31/07/2014;
Źródło: opracowanie własne; Analizy Online.
Copernicus Capital TFI S.A.