W tym roku kupimy więcej tabletów niż laptopów – prognozują analitycy IDC. Banki jak na razie do tabletowej rewolucji szykują się powoli. Ale nie wszystkie. Za kilka dni swoją aplikację przedstawi ING Bank Śląski. Jako pierwsi przedstawiamy wnętrze ING Bank Mobile HD.
Bankowość mobilna to już w zasadzie standard w bankach, choć sami Polacy dopiero oswajają się z tą usługą. Z badania Open Life 2013 przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że dziś z bankowości mobilnej korzysta już 12 proc. Polaków, a kolejnych 12 proc. jest zainteresowanych taką usługą. Dane zbierane przez PRNews.pl pokazują, że z bankowości mobilnej korzysta już 1,3 mln klientów banków.
Bankowość mobilna to nie tylko smartfony, ale także tablety. Choć te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością, to w bankach nadal cała uwaga skupia się na telefonach. Z danych firmy IDC wynika, że w ubiegłym roku w naszym kraju sprzedano 880 tys. tabletów, a w tym roku liczba ta może wzrosnąć do 1,8 mln sztuk. Analitycy zwracają uwagę, że liczba sprzedawanych tabletów i laptopów powoli zaczyna się wyrównywać. W pierwszym kwartale kupiliśmy 375 tysięcy tabletów, czyli cztery razy tyle, co w adekwatnym okresie sprzed roku. W trzech pierwszych miesiącach 2013 r. Polacy kupili już „tylko” 460 tysięcy laptopów. Według IDC jest kwestią kilku miesięcy, by tablety zdetronizowały notebooki także i w naszym kraju. Bo za granicą ten trend nie podlega już dyskusji.
Bankowanie w HD
Na razie bankowanie z tabletem opiera się, niestety, w głównej mierze na stronach w wersji lite lub aplikacjach smartfonowych dopasowanych do większych rozdzielczości. O ile takie rozwiązania są użyteczne, o tyle ich estetyka pozostawia jednak nieco do życzenia. Małe boksy i czcionki nie zawsze pozwalają na wygodne korzystanie z bankowości mobilnej na dużym ekranie tabletu. Tego typu „dostosowane” aplikacje nie wykorzystują też w pełni potencjału drzemiącego w przenośnych urządzeniach. Na razie aplikacje pisane od zera z myślą o tabletach to pojedyncze przypadki.
Nowością, która pojawi się jeszcze w tym miesiącu, będzie program ING Bank Mobile HD. ING Bank Śląski udostępnił nam przedpremierowo aplikację, która została przygotowana specjalnie pod kątem tabletów. Już na pierwszy rzut oka widać, że interfejs różni się od tego z wersji smartfonowej. Panel starowania utrzymany jest w poziomie, podobnie jak w przypadku interfejsu bankowości internetowe. Dzięki temu już po uruchomieniu aplikacji klient dostaje podgląd do wszystkich swoich produktów na jednym ekranie. Na głównej stronie ma więc podgląd rachunków, oszczędności, inwestycji, kredytów i kart kredytowych. Po kliknięciu w dowolny produkt wyświetlają się szczegóły.
Więcej opcji
Ekran ROR zawiera szczegóły na temat rachunku, historię transakcji, blokady i transakcje oczekujące. Bezpośrednio z ekranu produktu klient może wykonać transakcję przelewu czy spłaty karty. W dolnej części ekranu wyświetla się podsumowanie wydatków z podziałem na poszczególne typy w postaci wykresu kołowego. To element zaczerpnięty z Finansometru, narzędzia PFM dostępnego w ramach bankowości internetowej ING. Co ciekawe, wykresem można dowolnie „kręcić” za pomocą palca. Dla tych, którzy wolą klasyczny kalendarz z wydatkami, dostępna jest i taka opcja. Użytecznym rozwiązaniem jest też opcja wysłania numeru rachunku mailem. Bezpośrednio z wersji tabletowej można sobie pobrać na dysk potwierdzenie transakcji w formacie PDF. W podobny sposób wygląda ekran z oszczędnościami.
Ekrany Kredyty i Karty kredytowe dają wgląd w szczegóły produktów kredytowych. Jest podany harmonogram i ostatnie operacje. Bezpośrednio z karty produktu można dokonać spłaty zadłużenia, a w przypadku kart kredytowych zlecić także przelew. W ramach aplikacji dostępne są także wyszukiwarki wykorzystujące geolokalizację. Można wyszukać najbliższe bankomaty, wpłatomaty czy placówki banku. Będzie można też składać wnioski o dodatkowe produkty (w obecnej wersji jest tylko OKO).
Aplikacja ma zatem więcej funkcji niż jej smartfonowy młodszy brat. Oto opcje, których nie ma w aplikacji na telefony komórkowe:
-
spłata i nadpłata kredytu,
-
Finansometr – podsumowanie wydatków + możliwość zmiany kategorii dla transakcji,
-
zastrzeżenie karty,
-
aktywacja karty,
-
generowanie kodu CVV,
-
przelew z karty kredytowej,
-
więcej informacji o kredytach i kartach kredytowych,
-
szczegóły produktów,
-
podsumowanie wszystkich produktów, jakie klient maw banku (oprócz IPU, IKE i struktur),
-
historia w formie kalendarza.
Bankowość tabletowa w butach internetowej
ING Bank Mobile HD to w zasadzie powrót do „korzeni” bankowości internetowej. Jest prosto, szybko, czytelnie i bez zbędnych wodotrysków. Klient dostaje podsumowanie wszystkich swoich produktów od razu po wejściu do aplikacji. Na tę chwilę do testowej wersji demo w zasadzie trudno jest się o coś przyczepić. Subiektywnie jest to dla mnie wygodniejsze rozwiązania niż chociażby obecny „smartfonowy” interfejs bankowości internetowej ING, który niespecjalnie przypadł mi do gustu. Przypomnijmy, że opiera się on na ikonkach łudząco podobnych do ikonek stosowanych w telefonach komórkowych.
Szczegóły: Marcin Świerkot, Bankier.pl – [email protected]
|
Warto jednak zwrócić uwagę na nieco inny aspekt. Bankowość mobilna powoli zaczyna przejmować wszystkie podstawowe funkcje zwykłej bankowości internetowej. Ten trend będzie coraz wyraźniejszy wraz z dalszym upowszechnianiem się tabletów. Klasyczna bankowość internetowa ewoluuje z kolei z topornych systemów transakcyjnych w stronę bardziej nowoczesnych paneli zarządzania finansami osobistymi. Bankowość ING Banku czy nowy mBank to pierwsze jaskółki tego, jak za kilka lat będą wyglądały systemy transakcyjne banków.
Napisz do autora: [email protected]