Prawdopodobnie jeszcze w sierpniu klienci Citi Handlowego zyskają możliwość logowania do Platformy Usług Elektronicznych ZUS z poziomu bankowości internetowej. Porozumienie o współpracy z zakładem podpisały też mBank, Bank Millennium i Pekao.
Obecnie do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą już logować się klienci PKO BP, Inteligo, BOŚ Banku i Idea Banku. W pierwszych trzech wymienionych instytucjach logowanie następuje z użyciem loginu i hasła do bankowości internetowej. Klient loguje się do systemu transakcyjnego, wybiera zakładkę e-Urząd i przechodzi już jako zweryfikowany klient do PUE ZUS. Nieco inaczej proces ten wygląda w Idea Banku. Przejście do portalu ZUS odbywa się w wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. Jak podawałem już wcześniej, bank pracuje obecnie nad wdrożeniem takiej samej procedury jak w PKO BP czy Inteligo.
Wkrótce okienko do ZUS zostanie udostępnione w Aliorze, a zaraz potem w Citi Handlowym. Alior jest już gotowy, obecnie trwają testy integracji systemów. Udostępnienia usługi można więc oczekiwać na dniach. Z moich informacji wynika ponadto, że prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu system zostanie udostępniony także klientom Citi Handlowego.
Kolejnymi bankami, które umożliwią klientom logowanie do ZUS z poziomu bankowości internetowej, mogą być Bank Millennium, mBank i Bank Pekao. Zakład podpisał już z tymi bankami porozumienie o współpracy.
Za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS ubezpieczony może sprawdzić wysokość odprowadzanych przez pracodawcę składek, pobrać dane archiwalne zgromadzone w zakładzie czy skontaktować się z pracownikiem ZUS w celu wyjaśnienia wątpliwości.
W tym roku systemy bankowości internetowej banków zyskają jeszcze jedną ważną funkcjonalność. Klienci będą mogli potwierdzać online swój profil zaufany ePUAP. Obecnie klient może założyć na platformie ePUAP konto, ale żeby potwierdzić tożsamość musi udać się do placówki urzędu lub do jednego z oddziałów bankowych umożliwiających przeprowadzenie takiej operacji. W czwartym kwartale potwierdzenie profilu zaufanego online powinno zostać udostępnione w bankach. Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności w „państwowym” PKO BP, który pełni rolę lidera w tego typu wdrożeniach.