„Twój ślad w historii” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Swój ślad pozostawia w nim po raz pierwszy także PKO Bank Polski jako partner strategiczny imprezy. Rocznicę uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej w Europie bank przypomni także uwspółcześnioną wersją obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”.
Ulicami Rozbrat, Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecką, Wiejską, Matejki, al. Ujazdowskimi, ulicami Agrykola, Czerniakowską i Łazienkowską aż do Parku Agrykola pobiegną uczestnicy 5-kilometrowego Biegu Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w nietypowej akcji, której finałem będzie prezentacja na mecie mozaiki składającej się ze zdjęć biegaczy. Partnerem strategicznym imprezy jest PKO Bank Polski. Fani bankowego profilu na Facebooku, chcący wziąć udział w imprezie, muszą w oryginalny i ciekawy sposób uzasadnić swoją decyzję. W nagrodę na autorów najlepszych odpowiedzi czeka 50 pakietów startowych. Konkurs trwa do 27 kwietnia.
Nowatorskim pomysłem PKO Banku Polskiego dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest rekonstrukcja słynnego obrazu Jana Matejki, upamiętniającego to wydarzenie. Fani profilu banku na Facebooku oraz pracownicy Banku przez chwilę mogli poczuć się jak marszałek Sejmu Stanisław Małachowski czy król Stanisław August Poniatowski w jednym z bardzo ważnych w historii Polski wydarzeń. Skąd zainteresowanie projektem wśród tych osób?
– Do castingu zgłosiłem się przede wszystkim ze względu na zainteresowanie historią i jej współczesnymi interpretacjami. Pomysł rekonstrukcji słynnego obrazu wydał mi się na tyle ciekawy, że uznałem, iż fajnie byłoby wziąć udział w takim projekcie – mówi Maciej Bittner, fan z Facebooka. – Wcieliłem się w sumie w dwie postaci: członka orszaku witającego króla oraz świętego Klemensa Hofbauera. Nie muszę mówić, że szczególnie ta druga rola bardzo mi się spodobała – rzadko mam okazję wcielać się w superbohaterów.
Już od 24 kwietnia uwspółcześnioną wersję obrazu będzie można oglądać na budynku warszawskiej Rotundy. Rekonstrukcja będzie jednocześnie zamieszczona na Facebooku, gdzie w specjalnej zakładce obok obrazu dostępny będzie film opowiadający o kulisach sesji. Dzięki dodatkowym notkom biograficznym i nagranym wypowiedziom uczestników rekonstrukcji, internauci będą mogli poznać historię każdej z kluczowych postaci. Do 31 maja na profilu banku publikowane będą sondy sprawdzające wiedzę historyczną fanów, konkursy dotyczące Konstytucji 3 Maja oraz wpisy przybliżające internautom historię obrazu.
Źródło: PKO Bank Polski