PKO Bank Polski po raz kolejny został sponsorem tytularnym dwóch wrocławskich biegów, na które można się zapisywać już od 18 grudnia 2015 r. Zarówno podczas 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu, jak i 34. PKO Wrocław Maratonu odbędą się akcje charytatywne „biegnę dla…”.
PKO Bank Polski realizuje od 2013 r. autorski program „PKO Biegajmy razem”, który popularyzuje bieganie, zdrowy i aktywny tryb życia oraz łączy je z ideą dobroczynności. W ramach tej inicjatywy Bank wspiera największe imprezy biegowe w Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Silesia Marathon, cykle: „Warszawska Triada Biegowa” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), PKO Grand Prix Gdyni czy PKO Rzeszów Biega. W 2015 roku Bank był również sponsorem tytularnym dwóch największych wrocławskich biegów – 3. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu i 33. PKO Wrocław Maratonu. Łącznie w obydwu wydarzeniach wzięło udział ponad 12 tys. zawodników. Kolejne edycje odbędą się 18 czerwca i 11 września 2016 roku. Zapisy startują 18 grudnia br. Ruszyły już także zapisy na inne biegi wspierane przez Bank: 8. PKO Silesia Marathon, 9. PKO Poznań Półmaraton, 9. PKO Półmaraton Rzeszowski i 4. PKO Białystok Półmaraton.
– W tym roku PKO Bank Polski wspierał dwie najważniejsze imprezy biegowe na Dolnym Śląsku. W ich trakcie odbyły się charytatywne akcje biegowe, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W czerwcowym półmaratonie z kartką „biegnę dla Mateusza“ wystartowały aż 4693 osoby. Natomiast podczas wrześniowego maratonu na rzecz 2-letniego Wojtusia z wadą serca pobiegło 2796 osób. Jestem przekonana, że w 2016 roku zawodnicy równie chętnie przyłączą się do naszych akcji – mówi Dominika Cebrat, dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego we Wrocławiu.
Podczas wszystkich sponsorowanych przez Bank wydarzeń prowadzone są charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wysiłek każdego z zawodników, który przyłączy się do akcji, jest przeliczany na konkretne wsparcie finansowe. Jeśli określona liczba zawodników ze specjalną kartką na koszulce „biegnę dla…” dotrze do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje darowiznę na wskazany cel. Od 2013 roku odbyło się 146 charytatywnych akcji biegowych, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się równocześnie na stadionach 12. miast Polski, również we Wrocławiu, gdzie 62 drużyny wybiegały 2097 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.
Biegacze na Dolnym Śląsku
Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” przeprowadzone w tym roku przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, w na Dolnym Śląsku biega prawie nieco więcej mężczyzn (55%), niż kobiet (45%). Zdecydowana większość biegających mieszkańców tego regionu (77%) to osoby, które uprawiają ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym co czwarta osoba krócej niż rok – prezentuje się to analogicznie jak dla całej Polski. Połowa respondentów biega 2-3 razy w tygodniu, kolejne 19% – częściej. Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem, przy czym 81% deklaruje, że robi to bez względu na porę roku, a 41% nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Dla wielu, bo 39% badanych mobilizującą zachętą okazują się biegowe aplikacje (średnia dla całej Polski to 35%), wśród których najpopularniejszą jest Endomondo. Ponad połowa uczestników badania przyznaje, że zdarza im się publikować swoje wyniki w sieci, ale tylko 23% mówi, że robi to regularnie, a 36% że często. Ponad 70% biegających trenuje natomiast przy muzyce. 54% badanych biega w towarzystwie (w całej Polsce jest to mniej niż połowa), najczęściej z przyjaciółmi i znajomymi.
Głównym powodem, dla którego mieszkańcy Dolnego Śląska rozpoczynają przygodę z bieganiem jest dbałość o zdrowie i kondycję – tak odpowiedziało 85% badanych, z czego większość to mężczyźni. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się chęć zmiany czegoś w życiu. Kolejnym argumentem była namowa rodziny lub znajomych, jednak takiej odpowiedzi udzieliło więcej kobiet. Biegacze zapytani o motywację do biegania w ogóle, najczęściej wskazywali pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (86%) oraz wygląd i ładną sylwetkę (44%).
Wyniki badania pokazują, że 27% biegających na Dolnym Śląsku chętnie bierze udział w imprezach masowych, podczas gdy średnia dla całego kraju wynosi 19%. Dlaczego biegacze decydują się uczestniczyć w takich wydarzeniach? Najczęściej wymienianym przez respondentów argumentem były: dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (47%), poczucie niezwykłej atmosfery (40%) i przyjemność biegania (29%). Zarówno uczestnicy imprez masowych, jak i kibice na Dolnym Śląsku, zostali poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnych biegów. W czołówce znalazły się m.in: PKO Nocny Wrocław Półmaraton, PKO Wrocław Maraton oraz Bieg Powstania Warszawskiego. Z badania wynika również, że prawie połowa biegających w całej Polsce, ale także na Dolnym Śląsku angażuje się w różne akcje charytatywne. Aż 68% biegaczy w tym regionie zadeklarowało, że bierze udział w akcjach PKO Banku Polskiego „biegnę dla…“.