Rynek NewConnect przeżywa prawdziwe oblężenie. Tylko w lipcu na małym parkiecie GPW zadebiutowało 19 spółek, które łącznie pozyskały prawie 50 mln zł. Giełda stała się sprawdzonym źródłem kapitału, z którego coraz więcej branż chce korzystać.
Przez długi czas na NewConnect debiutowały głównie spółki specjalizujące się w świadczeniu szeroko pojętych usług. Z czasem potencjał małej giełdy dostrzegły także podmioty z innych sektorów gospodarki. Od jakiegoś czasu na giełdzie licznie debiutują spółki działające w branży energetycznej.
„NewConnect to sprawdzony sposób na pozyskanie kapitału niezbędnego do prowadzenia działalności biznesowej. Nic dziwnego, że coraz więcej spółek działających w różnych sektorach gospodarki chce skorzystać z możliwości, jakie daje mała giełda“ – zauważa Kamil Suchański, prezes zarządu EKOBOX SA, spółki specjalizującej się w budowie sieci energetycznych, która planuje debiut na NewConnect w drugiej połowie sierpnia. Rosnące zapotrzebowanie na energię oraz konieczność dywersyfikacji dostaw sprawia, że także firmy z sektora energii odnawialnej pozyskują kapitał poprzez emisję akcji. Na NC jest już dziewięć spółek z sektora energii odnawialnej, pięć z nich zadebiutowało w tym roku.
Wśród debiutantów coraz widoczniej dostrzegalne jest ukierunkowanie działalności w niszowe segmenty gospodarki, które zapewniają szerokie spektrum dystrybucji. Branża IT, czy też biotechnologiczna cieszy się szczególnym uznaniem wśród inwestorów, jednak coraz większe zainteresowanie zyskują spółki powiązane z produkcją oraz podmioty działające w awiacji oraz transporcie. „Decydując się na debiut na polskim rynku kapitałowym myśleliśmy głównie o wzmocnieniu naszej działalności na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy coraz chętniej powierzają swój kapitał w branże szerokiego użytku, które mogą zapewnić relatywny zysk“ – komentuje Wojciech Bazan, prezes zarządu Molitan as – czeskiej spółki, będącej liderem produkcji i dystrybucji pianki poliuretanowej na terenie Czech.
Branże dedykowane, opierające swoje funkcjonowanie o wąską grupę docelową również nie cierpią na brak zainteresowania. Dowodem tego jest brytyjski podmiot Avtech Aviation zajmujący się techniczną obsługą samolotów biznesowych. „Rynek polski staje się coraz atrakcyjniejszy inwestycyjnie. Prowadząc działalność w wąskiej specjalizacji liczymy na zbudowanie stabilnej pozycji biznesowej w Europie Centralnej. Upubliczniając spółkę na rynku NewConnect chcieliśmy m.in. zwiększyć wiarygodność Spółki jako partnera biznesowego i wzbudzić zaufanie wśród inwestorów, które planujemy umacniać realizując kolejne emisje.“ – mówi Micheal Unwin, prezes Avtech Aviation&Engineering.
Popularność rynku NC obejmuje nie tylko różnorodne branże, ale także różne kraje – obecnie notowanych jest 11 zagranicznych spółek z 6 europejskich krajów. Stale rosnąca liczba debiutów pozwala sądzić, że w najbliższym czasie pozycja NewConnect się umocni, i że ma on szansę stać się najpoważniejszym źródłem kapitału w regionie środkowoeuropejskim.
Źródło: Baddog PR