20 czerwca był pierwszym dniem składania wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego po nowelizacji ustawy w ramach działania 4.3 PO IG. BRE jako pierwszy bank w Polsce podpisał aneks do umowy o współpracy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Z kredytu technologicznego skorzystali do tej pory klienci banku z bardzo różnych branż począwszy od producentów z branży spożywczej, przetwórstwa tworzyw sztucznych po tak skomplikowane jak branża optoelektroniczna czy mechanika precyzyjna.
Kredyt technologiczny to szczególna forma kredytu inwestycyjnego. Mogą się o niego ubiegać wyłącznie podmioty z sektora MSP , tzn. zatrudniające do 250 pracowników, osiągające przychody ze sprzedaży nie przekraczające 50 milionów euro. Z kolei górna granica sumy bilansowej wynosi 43 miliony euro . Kredyt przeznaczony jest dla firm planujących wdrożenie „nowej technologii” stosowanej do tej pory nie dłużej niż 5 lat.
Wspomniana „nowa technologia” powinna być potwierdzona istniejącym prawem własności (patentem, wzorem użytkowym lub licencją). Może stanowić wynik usługi badawczo-rozwojowej. Odpowiednia jest także, tzw. nieopatentowana wiedza techniczna – być rozwiązaniem dopiero co zgłoszonym do Urzędu Patentowego, know-how przedsiębiorstwa lub innego podmiotu, czy też być wynikiem wniosku lub projektu racjonalizatorskiego zrealizowanego w firmie.
Z kredytu technologicznego można sfinansować m.in. zakup nieruchomości, środków trwałych, czy wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do wdrożenia nowej technologii. Po nowelizacji ustawy zakup nowej technologii w postaci patentu, licencji, czy nieoptentowanej wiedzy technologicznej może stanowić koszt kwalifikowany inwestycji. Rezultatem prawidłowego wdrożenia musi być wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych wyrobów, usług lub procesów.
Dotacja w postaci tzw. premii technologicznej (maksymalnie do 4 mln zł na projekt), przeznaczana jest wyłącznie na spłatę części kapitału udzielonego kredytu. Podstawę do wyliczenia premii stanowią łączne koszty kwalifikowane, a nie jak było poprzednio kwota udzielonego kredytu technologicznego. Premia wypłacana jest przez BGK jednorazowo po zakończeniu realizacji projektu. – Jest to efekt nowelizacji ustawy. Zmiana w sposobie naliczania kwoty premii skutkuje wzrostem zainteresowania kredytem technologicznym. Nie bez znaczenia jest również fakt rozszerzenia katalogu wydatków kwalifikowanych, wcześniejszego rozpoczęcia realizacji inwestycji, czy szybszego zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych – dodaje Jarosław Fordoński, dyrektor Biura ds. Unii Europejskiej w BRE Banku.
Środki przeznaczone dla naboru wniosków po nowelizacji ustawy na rok 2011, wynoszą blisko 280 mln zł, Jednak skala zainteresowania wsparciem w ramach tego działania przerosła pierwotne założenia. BGK nie wyklucza wystąpienia z wnioskiem o przesunięcie dodatkowych środków z puli na 2013 r.
– Tylko w ostatnich tygodniach zgłosiło się do nas kilkadziesiąt firm zainteresowanych kredytem technologicznym. Sam fakt złożenia do BGK w pierwszych godzinach naboru ponad 114 wniosków potwierdza ogromne zainteresowanie wsparciem w ramach działania. Fakty te mogą stanowić istotne przesłanki do zwiększenia przez BGK, Ministerstwa Gospodarki i Finansów puli środków dostępnych na ten rok – dodaje Fordoński.
Źródło: BRE Bank